ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır'ın merkez Suriçi'ndeki daracık bir sokağında yer alan tarihi Aşefçiler Çarşısı, kentteki kadınların en çok uğradığı yer.
Manifaturacı, çeyizlik eşya, terzi,kasap, giyim ayakkabı, baharat, süs eşyaları, oyuncak, ne ararsanız bulacağınız bir yer olan Aşefçiler Çarşısı esnafı, Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e yaptıkları açıklamada, Diyarbakır'da kalabalığın hiç bir dönem azalmadığı bir yer olduğunu söylediler.

Diyarbakır'da En Çok Kadınlar Buradan Alışveriş Yapıyor4 


Çevre illerden müşteriler geliyor

30 yıldır giyim ürünlerini çarşıda satan Abdülbaki Yılmaz, "Burası daracık bir yer, ama Diyarbakır'ın en işlek sokağıdır da aynı zamanda. Satışlarımız çok iyi. Buraya çevre illerden müşteriler İzel olarak geliyor" dedi.

 
Kadınların uğrak yeri

Çarşının en çok kadınların uğrak yeri olduğunu belirten Yılmaz, "Burası en çok kadınların uğrak yeridir. Kentin diğer semtleri hatta çevre illerden kadınlar buraya gelip alışveriş yapıyor. Temel ihtiyaçların hepsi bu sokağın içinde. Çeyiz olsun, züccaciye işleri olsun, giyim olsun, yani her şeyin olduğu bir sokak Aşefçiler Çarşısı. Daha önce bu sokakta evler vardı ve buradaki vatandaşlar evlerinin önünü açtıkları tezgahlarda ürünler satardılar. Zamanla burası kentin en işlek çarşısı haline geldi" diye kaydetti.

Diyarbakır'da En Çok Kadınlar Buradan Alışveriş Yapıyor3


Çarşıda 250 esnaf ver

Yılmaz konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Burası Diyarbakır'ın en ucuz ve en ekonomik çarşısı. Başka bir yerede 300 TL'ye olan bir ürün burada 200 TL'dir. Yine bazı ürünler hatta diğer yerlere göre daha çok ucuzdur. Az kazançla çok sürükülasyon yapıyoruz bu çarşıda. 250 tane esnaf var burada."

Diyarbakır'da En Çok Kadınlar Buradan Alışveriş Yapıyor2


40 yıllık çarşı esnafı

Aşefçiler Çarşısı meyve satan 40 yıllık esnaf Adem Baran ise, "Burası benim mekanım hayatım burada meyve satmakla geçti. Günümü kurtarıyoruz" dedi. 
50 yıllık baharatçı


50 yıldır ailecek burada baharatçılık yaptıklarını belirten Muhammed Ziya Yaramışlı ise, "Hacı Nusret dedemizdir bu onun mesleği şimdi bize kaldı. Dedem 70 yıllık baharatçı. Satışlarımız çok iyi. Buraya çevre illerden müşteriler özel olarak geliyor" diye konuştu.

Muhabir: Güneş OCAĞA