Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

6 Şubat 2023 tarihinde Maraş’ta meydana gelen depremler, Diyarbakır’da da can ve mal kaybına yol açtı. 400’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası hasar tespit çalışmalarında 8 bin yapıda hasar tespit edildi. Ağır aksak gerçekleşen yıkımlar, hala tedbir alınmadan ayakta duran yapılar için tehlike oluşturuyor.

Merkez Bağlar İlçesi'nin Mevlana Halit Mahallesi'nde bulunan Hatboyu Caddesi'nde deprem sonrası yarı çökmüş 7 katlı bina korkutuyor. Her gün yüzlerce aracın geçtiği ve çevresinde yaşamın sürdüğü müstakil evlerin bulunması, vatandaşların her an ölümle burun buruna gelmesine neden oluyor.

VATANDAŞIN HAYATI TEHLİKEDE

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan mahalledeki vatandaşlar, "Buradaki ağır hasarlı binaların yıkım işlemleri bir türlü bitmiyor. Şuan böyle bırakıp gitmişler. Görüntüde de görüyorsunuz. Gerçekten korku filmleri gibi. Çocuklarımız buralarda oyun oynuyorlar. Binadan bir parça yere düşerse çocuklarımızın hayatlarına mal olacak. Buradan yetkililere sesleniyoruz, lütfen bir an önce bu hasarlı binaları yıkın. Can güvenliğimiz yok" dediler.

Muhabir: GÜNEŞ OCAĞA