Zafer Tüzün

CHP İçişleri Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, Hani 3. Jandarma Komando Taburu’nda görev yapan beş rütbeli askerin bir disiplin soruşturmasına kamyon kasasında götürüldüğü görüntüleri paylaşarak tepki gösterdi.

Bakan, bölgenin ve aracın yarattığı tehlikeye dikkat çekerek, "Yer Hani-Lice arası. Bu çocuklar, bu vatan evlatları Allah muhafaza kaza olsa sağ çıksalar, sakat kalırlar. Ateş altında kalsalar, pusuya düşseler ki Hani-Lice arasındaki yol geçmişte en çok pusu atılan, en çok şehit verdiğimiz yollardan biri. Ellerinde ne silah ne de mühimmat var. ⁠Aracın arkasında ya da önünde zırhlı araç olmalı gördüğümüz kadarıyla arkasında emniyet aracı yok önünde var mı onu da bilmiyoruz. Yani neresinden tutarsanız elinizde kalacak bir rezillik" ifadelerini kullandı.

“DURUM ÇOK VAHİM”

Konuyu CHP Milli Savunma’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu ile paylaştığını söyleyen Bakan, konunun takipçisi olacaklarını belirtti. Yankı Bağcıoğlu ise yaptığı paylaşımda, "Benzer manzarayı depremden sonraki müdahale sürecinde Jandarmalarımızın damperli kamyonlarla taşınması sırasında da görmüştük. TSK’dan tamamen koptuktan sonra, Jandarma’da Emniyet Kaza Önleme (EKÖ) kurallarının uygulanmasında da ciddi sıkıntılar görülüyor. Bu bile 2 kurum arasında bağların tamamen koparılmasının olumsuz sonuçlarına örnek. Bu işlem kurumun temelini oluşturan uzman çavuşları cezalandırma maksadı ile yapılıyorsa daha da vahim" dedi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ