ÖZEL HABER - Fuat BULUT

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER) kurucuları arasında yer alan Süleyman Ekinci, aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi İnanç Komisyonu üyesiydi. Uzun süredir parkinson tedavisi gören Ekinci, dün akşam hayatını kaybetti. Ekinci’nin cenazesi sabah saatlerinde Yeni Mezarlığı içerisindeki Büyükşehir Belediyesi Gasilhanesi’ne getirildi.

Di̇yarbakir'da Kürt Melleler Yasta3

KÜRT MELLELER HATİM İNDİRDİ

Burada dini vecibeleri yerine getirilen Ekinci için KHK tarafından kapatılan DİAY-DER kurucu ve üyeleri de hazır bulundu. Naaşı Hz. Muhammed Camii’ne götüren Kürt melleler, burada hatim indirdikten mezarlığa geçti. Ekinci’nin defin işlemi dualarla gerçekleşti.

Di̇yarbakir'da Kürt Melleler Yasta4

SİVİL CUMALARA İMAMLIK YAPTI

81 yaşında vefat eden Süleyman Ekinci, çevresinde Melle Süleymanê Torî olarak biliniyordu. Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) 2011 yılında başlattığı sivil itaatsizlik kampanyası kapsamında her Cuma günü namaz kıldıran Ekinci, Kürtçe vaazlarıyla adından söz ettirmişti.

Di̇yarbakir'da Kürt Melleler Yasta2

 
HAKKINDA DAVA AÇILDI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ekinci ile birlikte DİAY-DER üyesi imamlar Abdulbari Tiryaki ve Kudbettin Bayler hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. 2018’de davaya dönüşen olayın sebebi, sokağa çıkma yasakları döneminde Sur ilçesinde yürütülen operasyonları protesto etmek amacıyla Demokratik İslam Kongresi ve bileşenleri tarafından 4 Mart 2016 tarihinde Sümerpark’ta kılınan “Sivil Cuma” namazına katılması ve ön saflarda yer almasıydı. İddianamede, “imamların katıldıkları eylem ve faaliyetlerindeki süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk durumu dikkate alındığında, örgütle organik bağ kurdukları ve bu kapsamda PKK üyesi oldukları konusunda yeterli şüpheye ulaşıldığı” da savunulmuştu.

Söz konusu “deliller” ile hazırlanıp, 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezaları istenen imamlar hakkında hazırlanan iddianame, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

VAAZLARDA BARIŞ İSTEMİŞTİ

Ekinci, verdiği Kürtçe vaazlarda Ortadoğu'da ve dünyada savaşların bir an evvel son bulmasını istemiş ve "30 yıldır yürütülen acımasız bir savaş var. Bu savaşı bitirmek için bir süreç başlatıldı. Ama bu süreci bozmak ve İslam dinini siyasete alet etmek isteyenler var. Gençlere sesleniyoruz kendinize sahip çıkın. Kardeş kavgasına girmeyiniz ve bu provokatörlerde fırsat vermeyiniz" ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Fuat BULUT