ÖZEL HABER - Sertaç KAYAR

Diyarbakır’da merkezde bulunan Yeniköy, Mardinkapı ve Şehitlik mezarlıklarında neredeyse yer kalmadı. Günde 5 ile 7 arasında ölüm vakasının yaşandığı kentte, üç ana mezarlıkta yer sorunu yaşanıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB), 2019 yılında yeni alan için çalışma yürütmüş ancak kayyum atanmasının ardından bu süreç bir hayli ağır işlemişti. Yerel seçimlerin ardından kayyum yönetiminin sona erdiği belediyede, Sağlık Daire Başkanlığı yeni mezarlık alanı için harekete geçti. 

DİYARBAKIR’IN YENİ MEZARLIK ALANI BAĞIVAR’DA

DBB Sağlık Daire Başkanlığı, yeni mezarlık alanı için Sur İlçesi’ne bağlı Bağıvar’da 350 dönümlük bir alan belirledi. Hazine’ye ait arazi için proje Diyarbakır Valiliği tarafından da onaylandı. Proje şuan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Bakanlığın onay vermesi durumunda kentin neredeyse 50 yıllık mezarlık ihtiyacı karşılanmış olacak. Bakanlığın yakın zamanda projeyi onaylaması bekleniyor.

Diyarbakır’da Mezarlıklarda Doluluk Alarmı4

SAÇAKLI: KAYYUM PROJEYİ ÇOK İHMAL ETTİ

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan DBB Sağlık Daire Başkanı Vahap Saçaklı, mezarlıklardaki son durum ve yeni mezarlık projelerini anlattı. “İlimiz için çok önemli olan yeni defin alanımızın hizmete açılması yönündeki çalışmalar kayyum döneminde çok ihmal edilmiş ve konuyla ilgili süreç hassasiyetle takip edilmemiştir” diyen Saçaklı, yönetime gelir gelmez bu acil ihtiyacın çözümü için harekete geçtiklerini söyledi.

Diyarbakır’da Mezarlıklarda Doluluk Alarmı5

“18 AYLIK DEFİN ALANI KALDI”

Mevcut Yeniköy Mezarlığı’nda ortalama 3-4 aylık bir süreye tekabül eden bir defin alanının kaldığını kaydeden Saçaklı, “Mevcut defin bölgesinin hemen yanındaki Park Bahçeler Dolum Alanı 18 dönüm ve ilaçlama şantiyesinin bulunduğu alanda 12 dönümlük bir alanımız mevcuttur. İlaçlama ve dolum alanımızın defin için gerekli altyapı çalışmaları tamamlanıp hizmete hazır hale gelmesi durumunda ortalama 18 aylık bir defin alanı ihtiyacımızın karşılanacağı öngörülmektedir” diye konuştu.

DİYARBAKIR’IN YENİ MEZARLIK ALANI

Bağıvar’da bulunan yeni mezarlık alanı projesi için her şeyin hazır olduğunu, bakanlıktan onay beklediklerini ifade eden Saçaklı, şöyle devam etti: “Yeni defin alanı için Bağıvar’da 350 dönümlük bir alan belirlendi. Proje hazır. Konu ile ilgili valilik de onay verdi. Tahsis Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayını bekleniyor. Bu proje hayata geçerse neredeyse 50 yıllık bir defin alanı ihtiyacı giderilmiş olacak.”

Diyarbakır’da Mezarlıklarda Doluluk Alarmı3

DİYARBAKIR’DA GÜNDE KAÇ KİŞİ VEFAT EDİYOR?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı’na bağlı Mezarlıklar Müdürlüğü verilerine göre kentte günde ortalama 5 ile 7 arasında defin işlemi oluyor. Bu da kentte günlük ortalama 5-7 arasında vefatın olduğuna işaret ediyor.

DİYARBAKIR’DA KAÇ MEZARLIK VAR?

Diyarbakır’da kent merkezinde üç büyük mezarlık bulunuyor. Bunlardan biri Bağlar’da bulunan Yeniköy Mezarlığı, Yenişehir’de bulunan Şehitlik ve Sur’da bulunan Mardinkapı Mezarlığı’dır.

Muhabir: Sertaç KAYAR