ÖZEL HABER - Fuat BULUT

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’ndeki bir sitede çıkan yangına müdahale ederken 11’nci kattan hortumla aşağı inerken yere çakılan ve alevler arasında kalan iki itfaiye eri, 55 gündür yaşam mücadelesi veriyor.

1 Nisan 2024 tarihinde Fırat Bulvarı Baba Tahir Caddesi üzerinde bulunan Zana Marina City’deki bir binanın çatı katında yangın çıktı. Alınan bilgiye göre olay yerine intikal eden ilk itfaiye ekibinden iki görevli çatıya çıkarak, merdivenle müdahale ekibine yön vermek istedi ancak yangının harlanmasıyla alevler arasında kaldı.

Di̇yarbakir’da O İki̇ İtfai̇yeci̇ Yaşam Mücadelesi̇ Veri̇yor5

O anda itfaiye aracı da arızalanınca çatıda can pazarı yaşandı. Alevler arasında kalan Halil Eskimiş adlı itfaiye eri ani bir hamle ile itfaiye hortumuna tutunarak hızla aşağıya sarktı ancak yere çakılarak ağır yaralandı.

Di̇yarbakir’da O İki̇ İtfai̇yeci̇ Yaşam Mücadelesi̇ Veri̇yor4

Her iki topuğundaki kemikler parçalanan Eskimiş, kaldırıldığı Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alındı. İki ayağına da platin takılan Eskimiş’in tedavisi devam ediyor.

Di̇yarbakir’da O İki̇ İtfai̇yeci̇ Yaşam Mücadelesi̇ Veri̇yor3
Alevler arasında kalan diğer itfaiye eri Mehmet Cengiz Oruç ise ciddi yanıklarla aynı hastanede yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Deri nakli yapılan Oruç’un da tedavisi ve yaşam mücadelesi devam ediyor.

Muhabir: Fuat BULUT