FUAT BULUT – ÖZEL HABER

35 bin 641 seçmenin oy kullandığı Fırat Mahallesi’nde 16 bin 307 oy alan Kadri Üçdağ muhtar seçildi. Geçersiz sayılan 5 bin pusula yine ona aitti. 34 mahallenin bağlı olduğu Kayapınar’da AK Parti’nin adayı ise 20 bin oy aldı. 

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde en çekişmeli yarış, sadece belediyelerde değil mahalle muhtarları arasında da geçti. 2023 nüfus sayımına göre 425 bin kişinin ikamet ettiği merkez Kayapınar İlçesi, seçimlerde yüzde 60 gibi yüksek oy olan Fırat Mahallesi muhtarı Kadri Üçdağ’ı konuşuyor.
 
Kentin en modern ve en kalabalık ilçesi olarak bilinen Kayapınar’daki o isim, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuştu. 
Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ne bağlı Gökçe (Zara) köyünde dünyaya gelen Kadri Üçdağ, 1986 doğumlu. 2015 seçimlerinde henüz 29 yaşında iken muhtar seçilen Üçdağ, 2019 ve en son olarak 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Kayapınar İlçesi Fırat Mahallesi’nde 3’ncü kez muhtar seçildi. 

EN YAKIN RAKİBİNE 9 BİN FARK ATTI

YSK’ya göre 94 bin nüfusu olan Fırat Mahallesi’nin kayıtlı 60 bin 590 seçmeni bulunuyor. 31 Mart’ta 36 bin 641 seçmen sandık başına gitti. 28 bin 2 oyun geçerli olduğu seçimlerde, 7 bin 639 oy geçersiz sayıldı. İki adayla yarışan Kadri Üçdağ’a 16 bin 307 oy, en yakın rakibi 7 bin 952, diğeri ise 3 bin 743 oy çıktı. Üzerinde Kadri Üçdağ ismi bulunan yaklaşık 5 bin oy pusulası da üzerine “evet” yazılı mühür bulunduğu için geçersiz sayıldı. 

AK PARTİ ADAYINDAN DAHA FAZLA OY ALDI

Diyarbakır’da geçmiş seçimlere nazaran 31 Mart’ta beklenenin çok altında oy alan AK Parti, Kayapınar’da Ali Rıza Fırat’ı aday gösterdi. Fırat, 20 bin oy alarak yüzde 12.68’le 108 bin 555 ve yüzde 68.85 oranında oy alan DEM Parti Eş Başkan Adayı Gülşen Sincar’dan sonra ikinci sırada geldi. Muhtar seçilen Kadri Üçdağ, geçersiz sayılan pusulalarla birlikte aldığı yaklaşık 22 bin oyla AK Parti adayını da geride bıraktı. Ayrıca Üçdağ, DEM Parti hariç aday olan 12 parti adayından daha fazla oy aldığı görüldü.

İKİ BAŞKAN, DÖRT KAYYUMLA ÇALIŞTI

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Kadri Üçdağ, şunları söyledi: “Öncelikle üç dönemdir tercihini ben ve azalarımızdan yana yapan kıymetli Fırat Mahallesi sakinlerine çok teşekkür ediyorum. 2015 yılından bu yana mahalleme hizmet etmeye çalışıyorum. 9 yıllık süreçte 2 belediye başkanı ve 4 kayyumla çalıştık. Bu nedenle çalışmalarımız her ne kadar sekteye uğrasa da projelerimizi hayata geçirmeye çalıştık. Göreve geldiğimizde semt pazarımız yoktu, 75 Cadde’de camimiz yoktu, ulaşım konusunda yeni hatlar yoktu. Bunları ortadan kaldırdık. Mahallemizdeki elektrik tellerini yer altına aldırdık. Hayırsever iki iş insanımızın desteğiyle yaptırılan iki taziye evimizi de yakında hizmete açıyoruz. Belediye ve diğer ilgili kurumlarla işbirliği içinde çalışmaya ve var olan sorunları gidermeye dönük gayret içerisinde olduk. Yeni yönetimle birlikte istişare içerisinde olacağız.”

Muhabir: Fuat BULUT