FUAT BULUT

Diyarbakır’da son haftalarda Covid-19, grip ve influenzanın birleşmesiyle ortaya çıkan yeni enfeksiyon nedeniyle hastanelerin acil servisleri ve nöbetçi eczanelerde uzun kuyruklar oluşuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyanın birçok ülkesinde görülen Covid-19’un bir alt varyantı JN.1'i, hızla yayılması nedeniyle “dikkate alınması gereken varyant” kategorisine aldığını açıklamış, Türk Tabipler Birliği ise solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak ülke genelinde ciddi bir salgın yaşandığını belirterek, Sağlık Bakanlığı’nı acil tedbir almaya çağırmıştı.

POLİKLİNİK, ACİL VE ECZANELERDE YOĞUNLUK

Son üç hafta içinde Diyarbakır’da da etkili olan salgın, hastanelerde yoğunluğa neden oluyor. Poliklinik hizmeti yetersiz olunca acil servislere başvuran hastaların ortak şikayeti ise halsizlik, öksürük, ateş, eklem ağrıları.

Diyarbakır’da bu akşam özellikle Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi, Selahaddin Eyyubi Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Hastanesi acil servislerinde uzun kuyruklar yaşanıyor. Yoğunluk aynı zamanda kentteki 8 nöbetçi eczanelerde de görülüyor.

Editör: Fuat BULUT