HABER - Güneş OCAĞA 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Eylül Fuarcılık ortaklığında düzenlenen Kitap Fuarı'nda Şeyh Abdulila Fırat, dedesi Şeyh Said'i ve kıyamını düzenlenen söyleyişle anlattı.
Fırat Salonu’nda düzenlenen söyleşide, Şeyh Said'in Kürt halkına ihanet etmediğini ifade eden Şeyh Abdulila, Şeyh Said'in halkını seven bir lider olduğuna vurgu yaptı.

Diyarbakır’da ‘Şeyh Said’ Söyleşisi3

Şeyh Said'in İngilizlerle bağlantısı olduğuna dair ortaya atılan iddialara tepki gösteren Fırat, şunları söyledi: "Bu edepsizliğin daniskasıdır. Said mahkemede diyor ki kimseyle bir bağlantım yok, kendi başıma hareket ettim. Bundan daha büyük bir edepsizlik yok. Ey Kemalistler, sizin İsmet Paşa'nız diyor ki 'Ben gezdim ve araştırdım Said ile İngilizlerin işbirliğine dair bir emareye rastlamadım' sizin Reisi Cumhurunuz böyle diyor. Ki İsmet Paşa Said'i idam edenlerden birisiydi."

Diyarbakır’da ‘Şeyh Said’ Söyleşisi2

SİSTEME KARŞI MÜCADELE ETTİ

"Şeyh Said'in Kürtlere bıraktığı en büyük mirasın düşmanlarını belli etmesiydi" diyen Şeyh Abdulila, "Bu düşmanları dost edinirseniz rezil olursunuz. Şeyh Said sisteme karşı mücadele etti. Bu sistemin zalim ve küfür sistemi olduğunu bilirseniz Said'in yanında olduğunuzu bilirsiniz" dedi.

Editör: Güneş OCAĞA