ÖZEL HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

Ramazan Bayramına günler kala bayram için memleketine gitmek isteyen vatandaşlar terminalin yolunu tuttu. Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yolculuk yapmak isteyen vatandaşlar artan bilet fiyatlarından şikâyetçi. Ekspres Gazetesi olarak Diyarbakır Otobüs Terminalinde yolculuk yapan vatandaşlara mikrofonu uzattık.

Diyarbakır'da Vatandaşlar Seyahat Edemiyor3


Pahalılıktan seyahat etme özgürlüğümüz kısıtlanıyor’

Fatih Demiroğlu seyahat etme özgürlüğünün kısıtlandığını şu sözlerle ifade etti: “Türkiye'de her hangi bir ürünün fiyat istikrarı yok. Artan maliyetlerden dolayı olayı mazot olsun lastik olsun personellerin maliyetinin yüksek olmasından dolayı bilet fiyatlarının yükselmesini de gayet normal karşılıyorum. Ama bu şu anlama geliyor insanların seyahat özgürlüğünü kısıtladığı için insanlar eve daha çok mahkûm oluyor.

Diyarbakır'da Vatandaşlar Seyahat Edemiyor4

Bu da aslında bu istikrarsızlığı yaratanların işine geliyor; ne kadar gezmeyen görmeyen insan olursa bu da o kadar rahat yönetebilme anlamına geliyor. Ve ayrıca Türkiye'de her şey çok rahat bir şekilde kabulleniliyor. Oysaki bugün hiç bir otobüs kontak çalıştırmasa herkes sokaklarda bu zammı protesto etse eminim ki bu kadar zam yapamazlar“

Diyarbakır'da Vatandaşlar Seyahat Edemiyor5


"Biletlerin fiyatı akaryakıt fiyatlarına göre 2 bin olmalıdır"

Otobüs şoförü Tahsin Bozkaplan, "Devlet bu işe sahip çıkmıyor. Otobüslerde bu sene çok kaza yaptı. Bu kazaların sorumlusu bence Ulaştırma Bakanıdır ve hiçbir şeyden haberi yok. Bodrum mesela bu sene 1700 TL'dir ama hakkı 2000-2100 TL olmalıdır. Mesela 2024 model bir aracın kaskosu eski TL ye göre 1 Trilyon küsürdür bunun lastiği var mazotu var her şeyi var. Bu pahalılığa göre otobüsçüler otobüs işini bırakırlar"

Diyarbakır'da Vatandaşlar Seyahat Edemiyor6


Otogarda çocuklarını bekleyen Askeri Bay adlı vatandaş: "Eskişehir'den geliyorlar. Çocuklarım için 1500 TL'ye geliyorlar. Bayram ağzıdır ama ve hiçbir şey de alamıyoruz sadece bakıyoruz. Her şey çok pahalı" dedi.

Muhabir: Fatma TEMEL / Veli BALTACI