ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Nüfusu iki milyona ulaşan ve doğurganlık oranında Türkiye ortalamasının üzerinde yer alan Diyarbakır’da, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ihtiyaca cevap vermiyor. Boş yatak olmadığı için anne ve bebeklerin doğumhanede soğukta saatlerce bekletildiği bildirildi.

Urfa Yolu üzerinde bulunan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde boş yatak olmadığı için doğum yapan kadınların bebekleriyle birlikte saatlerce doğumhanedeki soğukta bekletildikleri iddia edildi.

Di̇yarbakir’daki̇ Doğumhanede Skandal İddi̇a3


GAZETEMİZ ARACILIĞIYLA SESİNİ DURUMAK İSTEDİLER

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan vatandaşlardan Vecdi Güler, eşi Sevgi Güler'in bugün hastanede doğum yaptığını, normal odalarda boş yatak olmadığı için de eşi ve bebeğinin saatlerce doğumhanede bekletildiklerini söyledi.


YATAKLAR DOLU

Doğum hastanesinde yer olmadığı için hastaların mağdur olduğunu dile getiren Güler, şunları söyledi: "Eşimi önce kontrol için normal odaya yerleştirdiler. Ardından doğumhaneye aldılar. Burada bebeğimiz saat 11:45'te doğdu. Normalde bir saat gözetim altında tutulduktan sonra normal odaya alınır. Fakat saat 17.30'da eşim ve bebeğim, yaptığım şikayetlerin ardından normal odaya alındı. Bebeğim doğumhanedeki soğukta saatlerce bekletildiği için hastalandı. Boş yatak olmadığı için neredeyse bir gün boyunca doğumhanede bekletilen anne ve bebekler var. Ayrıca sağlık durumu iyi olmayan normal doğum yapmış kadınları birkaç saat içinde taburcu ediyorlar."

Di̇yarbakir’daki̇ Doğumhanede Skandal İddi̇a4


TEMİZLİK VE İLGİ YETERSİZ 

Hastanede temizlik ve ilginin de çok yetersiz olduğuna dikkat çeken Güler, "Hastanede hiç temizlik yapılmıyor. Hastalarla yeteri kadar ilgilenilmiyor. Ayrıca Ramazan ayındayız. Oruçlu refakatçılara yemek, ezan okunmadan iki saat önce veriliyor. Herkes şikayetçi. Büyük bir yoğunluk var, yataklar yetersiz. Bu duruma biran önce el atılsın" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA