Bağlar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Sağlık İşleri Müdürlüğü ile KETEM ortaklığında meme kanseri ve rahim ağzı kanserine ilişkin bilgilendirme semineri düzenlendi.

Seminere Bağ Evi’ndeki kursiyerlerin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. 100’ü aşkın kadının yararlandığı seminerde, Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Leyla Ayaz, Eş Başkan Yardımcısı Jiyan Aslan, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Derya Berktaş Açmaz ile Sağlık İşleri Müdürü Evin Serin Karabiber de yer aldı.

‘KENDİ KENDİNE MUAYENE ÖNEMLİ’

KETEM’den doktor Zekiye Ekin, meme kanseri ve rahim ağzı kanserine ilişkin görseller kullanarak, bilgilendirmede bulundu. Ekin, meme kanseri, belirtileri, risk faktörleri, risk oranları, meme kanseri tarama standartları ve korunmak için yapılması gerekenlere ilişkin bilgi verdi.

Kadınların erken tanı için kendi kendine muayene yapmasının önemine dikkat çeken Ekin, bu muayenenin nasıl yapılacağını uygulamalı bir şekilde anlattı.

‘RAHİM AĞZI KANSERİNE KARŞI AŞI YAPILMALI’

Ardından rahim ağzı kanserine ilişkin sunum yapan Doktor Zeynep Ekin, virüs kaynaklı olan rahim ağzı kanserinin aşı ile engellenebileceğinin altını çizdi.

Erken teşhisin önemine vurgu yapan Ekin, virüsü yenebilmek için bağışıklık sisteminin de güçlü tutulması gerektiğini söyledi. Rahim ağzı kanserinden korunma yöntemlerini anlatan Ekin, düzenli jinekolojik muayenene vurgu yaptı. Seminer soru cevaplarla devam etti.

Kaynak: BÜLTEN