ÖZEL HABER - Faruk BALIKÇI

Bismil’in Serçeler Mahallesi’nde 15 Haziran 2023’te Taş ve Alyamaç aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle taraflar, kaleşinkof silahlarla çatıştılar. Olayda Taş ailesinden Serhat Taş, Orhan Taş, Halil Taş ve Mehmet Can Taş ile Alyamaç ailesinden Muhammed Alyamaç, Mehmet Emin Alyamaç, Selim Alyamaç, Yunus Alyamaç ve Ömer Alyamaç hayatını kaybetti, Ahmet Alyamaç ve M.A. ise yaralandı.


26 KİŞİ HAKKINDA CEZA İSTENİYOR

Cumhuriyet Başsavcılığı 11'i tutuklu, 11'i firari toplam 31 şüpheli hakkında 151 sayfalık iddianame hazırladı. İddianamede, 31 sanıktan 26'sı hakkında “Tasarlayarak kasten öldürmek” suçundan 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet, kavgaya müdahale eden güvenlik güçlerine yönelik açılan ateş nedeniyle de “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 117'şer yıldan 180’er yıla kadar, 5 sanık hakkında ise “Tasarlayarak kasten öldürmek” suçundan 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 338'er yıldan 530’ar yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Diyarbakır’daki O Kan Davasında Flaş Gelişme3


YARIN BARIŞ ŞÖLENİ DÜZENLENECEK

Olayın Taş ve Alyamaç aileleri arasında kan davasına dönüşmesi üzerine Bismil ilçesindeki Kanaat önderleri, Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ve siyasetçiler araya girerek, aileleri barışa ikna etti. Bismil’de bir düğün salonunda Cuma günü saat 11.00’de ‘Barış şöleni’ gerçekleşecek.

Muhabir: Faruk BALIKÇI