Haber - Mehmet Mücahit CEYLAN

Diyarbakır’da bulunan jet üssünden kalkan savaş uçaklarının çıkardığı gürültünün yanında alçak uçuş yapan uçakların yarattığı şiddetli gürültüler nedeniyle özellikle çocukların korktuğuna dikkat çeken DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, yıllardır Diyarbakır halkının savaş uçaklarının yarattığı gürültü kirliliğinden dolayı mağdur olduğunu vurguladı.

 

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler tarafından yanıtlanması için 10 surudan oluşan bir soru önergesi veren Eren, şu soruları sordu:

  1. Kobanê Kumpas Davası’nın görüldüğü gün olan 17 Mayıs 2024 tarihinde Diyarbakır’dan kaç savaş uçağı havalanmıştır? 
  2. Kobanê Kumpas Davası’nın sonuçlanmasının hemen ardından Diyarbakır’da savaş uçaklarının kaldırılmasının ve bu uçakların alçak uçuşla yüksek şiddette ses çıkarmasının gerekçesi nedir? 
  3. Savaş uçaklarının alçak uçuş ve yüksek ses çıkarmasıyla Diyarbakır ve Kürt halkına bir mesaj mı verilmek istenmiştir? İstenmişse bu mesaj nedir? 
  4. Diyarbakır'da bulunan jet üslerinden kalkan savaş uçaklarının yarattığı gürültü kirliliği ile ilgili olarak Bakanlığınızın herhangi bir incelemesi veya araştırması var mıdır? Varsa sonuçları nelerdir?
  5. Savaş uçaklarının kalkış ve iniş saatleri belirlenirken, bu uçuşların yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşların günlük yaşamlarını olumsuz etkilememesi için hangi önlemler alınmaktadır?
  6. Diyarbakır'da özellikle çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere halkın savaş uçaklarının yarattığı gürültü kirliliğinden etkilenmemesi için ne tür tedbirler alınmıştır veya alınması planlanmaktadır?
  7. Gürültü kirliliği nedeniyle oluşan sağlık sorunlarının tespit edilmesi için yerel sağlık kuruluşlarıyla iş birliği yapılmakta mıdır? Bu konuda yapılmış herhangi bir sağlık taraması veya araştırma var mıdır?
  8. Diyarbakır halkının yıllardır üslerin kaldırılması talebine yönelik herhangi bir değerlendirme yapılmış mıdır? Bu konuda bir çalışma veya plan var mıdır?
  9. Savaş uçaklarının alçak uçuşları nedeniyle ekosistemler ve vahşi yaşam üzerinde oluşan olumsuz etkilerin tespiti ve bu etkilerin azaltılması için herhangi bir çevresel etki değerlendirmesi yapılmakta mıdır?
  10. Büyük şehirlerde eğlence ve düğün mekanlarının yarattığı gürültü kirliliğine karşı uygulanan katı cezaların benzerlerinin savaş uçaklarının yarattığı gürültü kirliliği için de uygulanması düşünülmekte midir?

Muhabir: Mehmet Mücahit CEYLAN