Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, halka sağlıklı ve kaliteli su temin etmek amacıyla düzenli olarak su analizleri yaparak, su kalitesini sürekli kontrol ediyor ve standartlara uygun, güvenilir suyu evlere ulaştırıyor.

İÇME SUYUNDAN KAYNAKLANABİLECEK HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

İçme suyundan kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçmek için rutin olarak kente verilen içme ve kullanma suyunun tümünü temsil edecek şekilde belirlenen numune noktalarından günlük olarak 16 adet kimyasal ve bakteriyolojik numune alınıyor. Ayrıca İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde üretilen içme suyundan anlık numune alınıyor. Her numune için kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik olarak 11 parametre, toplamda günlük kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik olarak yaklaşık 400 parametrenin analizi DİSKİ Su Kalite Kontrol Laboratuvarı’nda inceleniyor.

“MUSLUKLARDAN GÜVENLE SU İÇİLEBİLİR”

Yaptıkları işin son derece önemli olduğunu ve büyük bir sorumlulukla çalıştıklarını ifade eden DİSKİ Genel Müdürü Mehmet Şerifoğlu, “Yurttaşlarımız musluklarından akan suyu gönül rahatlığı ile içebilir. Şebekeden verilen suların kalitesini 24 saat kontrol altında tutuyoruz ve 7/24 mesai gözetmeksizin çalışıyoruz. Temel bir ihtiyaç olan temiz içme suyunu büyük bir emekle halkımıza sunuyoruz” dedi.

SUYU TASARRUFLU KULLANALIM

Suyun tasarruflu kullanılması için çağrıda bulunan Şerifoğlu, “Küresel iklim krizi, nüfus artışı gibi etkenler su kaynakları üzerinde olumsuz etkiye neden oluyor. Uzun vadede yaşanabilecek susuzluk tehdidine karşı suyun tasarruflu kullanılması tüm toplumumuz açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Kaynak: BÜLTEN