Diyarbakır’ın sevilen simalarından biri olan Ramazan Hoca, İstanbul’da kendisine ait çay ocağında bıçaklanarak öldürüldü. Ramazan Hoca, asıl adıyla Ramazan Böçkün, Diyarbakır Ulu Camii’nde yaptığı dini konuşmalarla tanınıyor ve sosyal medyada “Diyarbakırlı Ramazan Hoca” olarak anılıyordu.

Ramazan Hoca’nın ölümü, sevenlerini ve takipçilerini yasa boğdu. Peki Ramazan Hoca kimdir, nerelidir ve neden öldürüldü? İşte detaylar…

Ramazan Hoca Kim

RAMAZAN HOCA KİMDİR?

Ramazan Hoca, 1972 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren İslamiyet’le ilgili kitaplar okuyarak kendini yetiştiren Ramazan Hoca, kentte “Filozof Ramazan” lakabıyla da biliniyordu. Ramazan Hoca, bir süre sonra çevresinden “Deli” damgası yemeye başladı ve hakaretlere maruz kaldı. Ramazan Hoca, bunlara aldırış etmeden öğrendiği bilgileri Ulu Cami’de ziyaretçilere anlatmaya devam etti.

Ramazan Hoca, 2015 yılından beri başta Ulu Cami olmak üzere camilerde yaptığı konuşmalarla tanınmaya başladı. Ramazan Hoca, sosyal medya platformlarında yayılan videolarıyla da ünlendi. Ramazan Hoca, caminin avlusunda oturup gelen geçene İslam’ın güzelliklerini, caminin tarihini, peygamberlerin hayatını, Kur’an’ın mucizelerini ve daha birçok konuyu anlatıyordu. Ramazan Hoca, aynı zamanda caminin temizliğine de katkıda bulunuyor, namaz vakitlerinde ezan okuyor, cemaate dua ediyordu.

Ramazan Hoca, camiye gelen herkese güleryüzle karşılayıp, çay ikram ediyor, sohbet ediyordu. Ramazan Hoca, caminin bir nevi rehberi, koruyucusu ve hizmetkarı haline gelmişti.

Ramazan Hoca’yı Kim Öldürüldü2


RAMAZAN HOCA NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

Ramazan Hoca, İstanbul’un Fatih İlçesi’nde bugün saat 14.00 sıralarında kendisine ait çay ocağında bıçaklı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. Ramazan Hoca’nın öldürülmesinin sebebi henüz bilinmiyor. Ramazan Hoca’nın ölümü, sevenlerini ve takipçilerini yasa boğdu. Ramazan Hoca’nın öldürülmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Ramazan Hoca’nın katillerinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Editör: Ali Çekdar KORKMA