ÖZEL HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde Diyarbakır’da yüzde 64.09 ile zafer elde eden DEM Parti Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Ayşe Serra Bucak Küçük ile Doğan Hatun, mazbatalarını dün aldı. Seçim sonuçlarına göre DEM Parti, Diyarbakır’da merkezde 4, kırsalda ise 9 ilçeyi yönetecek. Güneydoğu Ekspres Gazetesi olarak Diyarbakırlı vatandaşlara belediyelerden beklentilerini sorduk.


“DİYARBAKIR, DÜNYAYA ÖRNEK OLMALI”

Belediyelerden beklentisinin yüksek olduğunu dile getiren Salih Kızıl isimli vatandaş, “Belediyeden beklentimiz çok büyüktür. Biz Türkiye’nin temel betonu, temel kalesiyiz. Tarihimiz bu topraklar üzerinde yoğrulmuş. Onun için ben de istiyorum ki bunlar da Selahattin-i Eyyubi gibi; öyle bir belediye başkanı çıksın ki Mezopotamya kültürünü yeniden yaşatsın. Sadece yaşam şeklinde değil eko şekilde de, dağlarımızda, meralarımızda eksik olan ormanlık alanlarımızda, köylerimizde her şeyi temelden alıp büyütmelerini istiyorum. Sadece sosyal ve kültürel anlamda değil ekolojik olarak da bir şeyler yapsınlar istiyorum.  Dünyaya bir örnek olsun. Diğer belediyeler de bölgedeki belediyelere yardımcı olsun. Öncelik olarak Diyarbakır bölgesine taklit gıdalar çok geliyor. Onlara bir denetim yapsınlar. Caddelerimizi sokaklarımızı şehrimizi temiz tutsunlar. Sağlığımıza, yaşantımıza katkıda bulunsunlar. Eklemek istediğim şey şu: Barış” dedi.


“SİYASETİ BİR KENARA BIRAKIP HİZMETE BAŞLAYALIM”

Diyarbakır’da ulaşım sorununa çözüm bekleyen İlami Mutlu adlı vatandaş da şunları söyledi: “Belediyenin ulaşıma bir çözüm bulması lazım. Ulaşım sorunu hat safhada. Artık siyaseti bırakalım da hizmete başlayalım. Kimse demesin bana engel çıktı. Başkası da demesin ona engel çıkardım. İki dönem kayyım atandı şimdi de DEM’in yapacağına bakalım. İlk başta ulaşım ondan sonra caddelerimiz, kültür çalışmalarımız. Özelikle sosyal anlamda Diyarbakır’da çok eksiklik var. Durumu iyi olmayan insanlar için bir şeyler yapsınlar. Siyaset artık ben, sen değil Diyarbakır olsun.“

Dem’den Beklentimiz Çok2


“KIRSAL KESİMLER UNUTULMASIN”

Kentin en büyük sorunlarından birinin de ulaşım olduğuna dikkat çeken Özgür Ekin, “Sadece seçim zamanında belediyeler halkın yanına gelmesin. Sürekli iç içe yaşamamızı isterim. Diyarbakır halkı kazansın başka bir şey istemiyorum. Diyarbakır’ın Doğu’nun incisi olduğunu herkes biliyor. Daha ileriye taşınsın şehrimiz. Köyleri de arka planda bırakmamız gerekiyor. Diyarbakır’ı kalkındıran köylerdir bunu göz zardı etmesinler” dedi.


Nezir isimli vatandaş, “Belediyeden beklentimiz halka ve memlekete daha iyi bir hizmet. Tabi kayyımın yönetimi ve halkın yönetimi bir olmaz yani. İlla ki halka daha iyi bir hizmet olması lazım. Sosyal yaşam alanlarının çoğalması özellikle ulaşım konusunda iyileştirmeler yapılabilir. Halkın olan bir şey halka hizmet ederse daha iyi olur” derken, Ferhat isimli vatandaş ise “Kentimize artık raylı sistem hayata geçirilmeli. Kentin daha kalkınması için tanıtımının iyi yapılması lazım” dedi.

Muhabir: Fatma TEMEL / Veli BALTACI