Güneş OCAĞA-Veli BALTACI / ÖZEL HABER

31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerin üzerinden henüz 3 ay geçmeden Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanması ve Eş Başkan Mehmet Sıdık Akış’ın tutuklanmasına tepkiler sürerken, Güneydoğu Ekspres olarak mikrofonu 2016 ve 2019 seçimleri sonrası kayyumla yönetilen Diyarbakırlılara uzattık.

"KAYYUM YERİNE MECLİS ÜYESİ BELEDİYE BAŞKANI OLSUN"

Vatandaşlardan Zahat Kapçak, "Hakkari Belediye Eş Başkanını Mehmet Sıddık Akış cezaevine atıldı. Madem bir cezası ya da bir suçu varsa devlet yetkilileri önceden bu duruma izin vermeseydi. Madem cezaevine atıldı o zaman kayyum atamak yerine seçilen meclis üyelerinden biri o koltuğa oturtulsaydı. Bu haksızlıktır. Halkın oylarıyla seçilen birini koltuğundan almamak lazım. Umarım Diyarbakır'a atmazlar, kayyumları kabul etmiyoruz" dedi.

Yılmaz Dursun ise, "Zaten önceden sicilleri YSK'ya gidiyor, seçilememe gibi bir durum söz konusuyla zaten aday gösterilmezler. Halkın seçtiği birini görevden alıp, yerine kayyum atamak çok yanlış. Diyarbakır'a kayyum istemiyoruz" çağrısında bulundu. Kemal Dursun da, "Kayyumların buraya gelmesi doğru değil, istemiyoruz. Kentimizi, seçtiklerimiz yönetsin. Kayyum yerine yeni bir seçim yapılsın o zaman" dedi. 

"HİÇBİR ŞEKİLDE KAYYUM İSTEMİYORUZ"

Diyarbakır'ın hiçbir şekilde kayyum istemediğini ifade eden Recep Günay, "DEM Parti davası olan birini aday göstermemesi gerekiyordu. Madem tutuklandı, o zaman devlet de yerine kayyum atamaması gerekirdi. Meclis üyelerinden biri belediye başkanı olabilirdi. Dünya'da, Türkiye'de yaşanan kayyum politikaları bir ilktir. Hiçbir yerde böyle kayyumlar atanmıyor. Tabi ilk olmak da bir başarıdır her halde. Diyarbakır'a hiçbir şekilde kayyum istemiyoruz" diye konuştu.

"BORÇ BIRAKTILAR, HİZMET YAPMADILAR"

Halkın iradesine saygı gösterilmesini isteyen Nurullah Yaşar adlı vatandaş, "Kayyum halkın iradesine el koymaktır. Van'da yaşananlar ortada, ardından Hakkari'ye kayyum atandı. Dün Hakkari'ye olanlar yakın bir zamanda Diyarbakır'a da atanması demektir. Bunlar doğru değil. Halkın iradesini yok saymaktır bu. Her seçim döneminde nasıl olsa kayyum atarız hesapları yapılıyor, bu yüzden AK Parti ciddi bir aday bile göstermiyor" diye konuştu. 

Son olarak konuşan Ramazan Karakurt da şunları söyledi: "Kayyum politikası gasptır. İnsanların onurunu kırmaktır. Zaten kayyumlardan kalan milyarlarla ifade edilen borçlar var. Kayyumlar her geldiklerinde bir sürü borçlar bırakıp gidiyorlar. Bu kenti borç altına koymasınlar. Bu halk kayyumları istemiyor. Belediyeler bizim onurumuzdur."

Muhabir: Güneş Ocağa & Veli BALTACI