ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır'da yaşayan 34 yaşındaki epilepsi hastası İrfan Çelik, hastalığından dolayı kimse onu işinde çalıştırmadığı için Suriçi'nde hafta sonları sokak sanatçılığı yaparak geçimini sağlıyor.Diyarbakır'ın Hançepek sokaklarında büyüyen Çelik, yaşam hikayesini gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e anlattı.


Hastalığı işe alınmasına engel

3 yaşından beri epilepsi hastası olan Çelik, "Hastalığımdan dolayı sürekli baygınlık geçiriyorum. Bu yüzden kimse bana iş vermiyor. Engelli statüsünde kamu kurumlarında çalışmak için 7 defa CİMER'e başvurdum. Başvurularım kabul gördü. Hatta 2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır Valiliği ve Kaymakamlığa durumuma dair mektup göndererek gereğinin yapılmasını talep etmişti. Ama buradaki kurumlar engelli raporunu vermedikleri için, ne maaş alabiliyorum, ne de her hangi bir kurumda çalışabiliyorum" dedi.

Erdoğan Bile Mektup Gönderdi, Kimse El Uzatmadı2

"Ortada kaldım"

"Ortada kaldım" diyen Çelik, "Çocukluğum Hançepek sokaklarında geçti. Şimdi ise Suriçi'nde sokak sanatçılığı yaparak birkaç kuruş kazanmaya çalışıyorum. Çünkü başka geçim kaynağımız yok. Ona da zabıta engel oluyor. Eskiden insanlarda merhamet, sevgi ve güzellik vardı. Ama şimdi ne şefkat ne de iyilik kalmadı" dedi.


Yetkililere seslendi

Buradan bir kez daha yetkililere seslendiğini belirten Çelik" Lütfen halimi görün ve sesimi duyun. Hastalığımdan dolayı beni kimse işe almıyor. Çalışmaya ihtiyacım var. Sokaklarda şarkı söyleyerek geçimime yeterli bir katkıda bulunamıyorum. Bana yardım elini uzatın" diye kaydetti.

Muhabir: Güneş OCAĞA