Yönetmenliğini, görüntü yönetmenliğini ve yapımcılığını Fotoğrafçı Fettullah Çelik'in üstlendiği 71 dakikalık "Herkes Toprağa Gömülür, Ben Suya" belgeselin tasarım ve kurgusunu ise belgesel sinemacı, yazar Ümit Kıvanç yaptı. Filmde, Hasankeyf ilçe merkeziyle Divle vadisindeki 60 kadar köyün su altında kalmasının öyküsü canlı görüntülerle ve fotoğraflarla anlatılıyor.

29. Adana Altın Koza Film Festivali'nde 'Jüri Özel Ödülü'ne değer görülen belgeselin yönetmeni FetullahÇelik, 4 yılda tamamladığı belgeselinin hazırlık ve çekim süreciyle ilgili olarak şöyle konuştu:

"Ilısu Barajı'nın suları, toplamda 199 köyü etkiledi. Ben tamamen sular altında kalan 60 köyde çekim yaptım. İlk önce Hasankeyf'e gittim ve o zaman aklımda belgesel çekimi yapmak gibi bir plan yoktu. Normalde fotoğrafçıyım, arşiv yapmak istediğim için gitmiştim. Fakat insanlar konuşmak istediklerinde, bir şeyler anlatmaya başladıklarında videolar çekmeye başladım. Tüm süreci aşama aşama izledim, en başından sular köyleri tamamen kaplayana kadar. Sular yükselirken kayıtsız kalmam mümkün değildi, orada olmadığım günler rüyalarıma giriyordu."

Belgeselin gösterimi 6 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00'da İstanbul’daki Tasarım Atölyesi Kadıköy'de yapılacak. Yönetmen Fettullah Çelik'in de katılacağı gösterimin ardından bir de söyleşi düzenlenecek. 18. İFF’ye bu yıl 32 ülkeden 405 başvuru yapıldı.

(HABER MERKEZİ)