DEM Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde uyuşturucu ticaretine ilişkin Meclis araştırma komisyonun kurulmasını istedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Yasadışı Ticaretle Mücadele Günü dolayısıyla Meclis Araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, uyuşturucu kaçakçılığında Türkiye’nin ve limanlarının bir üs haline gelmesi, makam araçlarında uyuşturucu taşınması, uyuşturucu ticaretinden kazanılan kara paranın rahatlıkla aklanabilmesi, uyuşturucu kullanma yaşının 9 yaşın altına düşmesi ve Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde uyuşturucu ticareti ve yaygınlaşmasına ilişkin önlemler alınmaması Türkiye’nin temel gündemleri arasında olduğunu belirtti.

Meclis’te Araştırma Komisyonu açılmasını talep eden İrmez, şunları söyledi: “Uyuşturucu kullanımına, ticaretine ve yaygınlaşmasına karşı etkin mücadelenin yapılmamasıyla birlikte Türkiye’de yaratılan toplumsal, siyasal ve ekonomik krizin uyuşturucu kullanımına etkisi azımsanmayacak derecede büyüktür.

Bu nedenlerden ötürü 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Yasadışı Ticaretle Mücadele Günü vesilesiyle Meclis çatısı altında uyuşturucu ile etkin mücadelenin yürütülmesi, alınacak önlemlerin belirlenmesi, görevini ve yetkisini kötüye kullanan siyasetçi, bürokrat ve kamu görevlilerinin tespiti amacıyla Meclis’te Araştırma Komisyonu açılmasını talep ediyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ