Seyid ve Temer Tekin kardeşler Derecik’in Şerwêna köyünde yaşıyor. Hiç evlenmeyen iki kardeş ilerlemiş yaşları nedeniyle yalnız yaşamak artık onlara zor geliyor.

7 erkek çocuklu bir ailede dünyaya gelen Seyid ve Temer Tekin evlenmemelerini ailelerinin yoksulluğuna ve başlık parasının çok olmasına bağlıyor.

90 yaşına basan Seyid Tekin “Ekmek bulamazken nasıl evlenebilirdik ki” diyor.

“KİMSE KIZINI VERMEDİ”

İlerlemiş yaşı nedeniyle konuşmakta zorlanan Seyid Tekin yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Elimden gelen her işi yaptım. Çobanlık yaptım. Ağaçları budadım. Kimse kızını vermek istemedi. Çok yoksulduk. Berdel verecek kız kardeşimiz de olmadığı için evlenemedim.”

"ŞİMDİ BİR ADAY BULSAM EVLENİRİM"

Hala dinç olan 64 yaşındaki Temer Tekin de ailesinin yoksul olması ve geçmişte bir gelenek olan berdel için kız kardeşlerinin olmamasından kaynaklı bu yaşına kadar evlenemediğini söylüyor. Temer bir aday bulursa evlenmeye hazır olduğunu sözlerine ekliyor.

Anne ve babasının evlenmesi için kendisine sık sık öğütlerde bulunduğunu dile getiren Temer Tekin şunları söylüyor:

“Babam ev varsa sat, arsan varsa sat evlen dedi. Gençlik işte dinlemedim. Babam da annem de biz öldüğümüzde yalnız kalacaksın ve pişman olacaksın demişlerdi. Şimdi imkanım olsa evlenirim ama yoksulluk çok zor. Gençler için de evlenmek çok zor.”

7 kardeşten 4’ü kızamıktan ölen kardeşlerden sadece biri evlenmiş. Seyid yeğenin yardımıyla hayatını sürerken Temer babamdan kalma eski evde yalnız yaşamayı tercih ediyor.

Kaynak: Rudaw