Fuat Bulut

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve HEDEP Batman Milletvekili Keskin Bayındır, 4 kişinin hayatını kaybettiği kentteki sel felaketi sonrası görevden alınan geçmişteki HDP’li belediye başkanlarına eleştiren Batman Valisi ve kayyumu Ekrem Canalp’a yanıt verdi.

@KeskinBayindir adlı X hesabından paylaşımlarda bulunan Bayındır, Vali Ekrem Canalp’ın adını vererek, şu ifadeleri kullandı:

“1-Öncelikle her şeyi geçtim, yahu sen kayyımsın kayyım! Daha büyük utanç ne olabilir? Batman halkının iradesine, değerlerine atanmış; istenmediği halde zorla orada duran birisin. Önce bu utançla yüzleş sonra çık ne diyeceksen de!

2- Haddini bil! Siyaset istiyorsan istifa et başvurunu yap. Kirli siyasetle ithamda bulunmuşsun! Firavun sizin elinize su dökerken mi bunları diyorsun? Cenazeler yerde iken ‘oyumuz arttı’ diyenlerden mi öğreneceğiz siyaseti? Boş yapma, karnımız tok. Em bi devê xelkê nan naxwin!

3-Eşbaşkanlık, bu topraklarda aklının alamayacağı kadar büyük bir değerdir. Onun kumaşı büyük bedeller sonucu dikilmiştir. Boş dediğin eşbaşkanlık koltuğuna atanıp çifte maaş alıyorsun. Madem boş, kalksana? Her şey olursunuz ama rezil olmazsınız değil mi?

4-Sel üzerinden şov yapma. İşini yap. Junior Süleyman olma arzuların olabilir lakin sana pabuç bırakmayız. Rûyê reş ne hewceyî teniyê ye.

5-Bizim elbiselerimizde toz da olur çamur da! Bundan utanmayız. Ama dilimizde çamur olmaz, üzerimizde yolsuzluk, hayatımızda ikiyüzlülük gibi lekeler olmaz. Kar gider, dağ kalır. Buradayız. Ama siz gideceksiniz!”

VALİ NE DEMİŞTİ?

Batman’da 20 Kasım Pazartesi günü meydana gelen sel felaketi nedeniyle dün basın toplantısı düzenleyen Vali ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Batman Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz’ı eleştirmişti. Sel nedeniyle sorumluluğun kayyum yönetiminde olduğunu ifade eden Demir ve Korkmaz’a “34 Milyon euro’yu aldınız, harcadınız. Altyapı nerede? Borçlanma oranımızı yüzde 115'ten aldık, yüzde 35’e getirdik” diyen Vali Canalp, eşbaşkanlara hitaben şu ifadeleri kullandı:

“2008 yılında Batman Belediyesi, 24 yıllık dış borçlanma yaptı. Alman yatırım bankasından ve Avrupa yatırım bankasından Batman’ın 24 yıllık geleceğini bağladılar. Borçlanmanın hesabını bile bilmiyorlar. Batman Belediyesi’ni bu hale getirdiler. Hem yatırım yapıyoruz hem borç ödüyoruz. Borcu daha da düşürmek istiyoruz ama mümkün değil, çünkü yurtdışı borcu. Diğer iddiası da ‘kayyumlar altyapıya yeterince yatırım yapmadı’ diye. Mehmet Demir ile önceki yönetimlerin altyapıya yaptıkları harcamaları ve orantıları çıkardık. Kayyumlar, onların yaptığı yatırımların yüzde 87’si fazlasını yapmış. Kayyumlar sizi katlamış. Yalanlar ortada. Bundan sonra her yalanlarına cevap vereceğim.”

Editör: Fuat BULUT