Fatma TEMEL – Özel Haber

İngiliz Nicky Crane, 2015 yılında turist olarak Diyarbakır’ı ziyaret etti. Tarihi ve kültürel yerleri gezen, halkın sıcaklığı karşısında ilgisi artan Crane, her yıl kenti ziyaret etmeye başladı. Diyarbakır’a geliş hikâyesini gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e anlatan Crane, “Arnavutluk’ta yaşıyorum. 81 yaşındayım. 1991’de yaşanan büyük Kürt göçünden beri Kürtler için dua ediyorum. 9 yıl önce Diyarbakır’a geldiğimde çok az turist vardı. Çocuklar sokakta beni görünce ‘Turist’ diye bağırıyordu. O zamanlar herkes çayı şekerli içiyordu şuan şekersiz çay içenler de var” dedi.

ÖNCE KÜRTÇE ÖĞRENDİ, SIRA ZAZACADA

Her yıl geldiği Diyarbakır’da halkla daha iyi diyalog kurabilmek için Kürtçe öğrenmeye karar verdiğini anlatan Crane, şöyle devam etti:

“Diyarbakır’a geldikten sonra Kürtçe öğrenmek istedim ve bunun için imkanlarım vardı. Kürtçe öğrenmek için önce internetten materyal buldum. Skype üzerinden ders almaya başladım. Kürt Enstitüsü’nden bana yardımcı olan arkadaşlarım oldu. İyi bir Kürtçe ve İngilizce sözlüğü yoktu ve bundan kaynaklı biraz zorlandım. Türkçem zayıf olmasına rağmen çoğu zaman Kürtçe-Türkçe’ye sonradan İngilizce’ye çevirmek zorunda kalıyordum. Şuan daha iyi konuşuyorum. Bir arkadaşım başka ‘bir dil öğrenmek istiyor musun?’ dedi. Ben başta yok dedim ama başka bir arkadaşım Zazaca’dan bahsetti ve ben onu da öğrenmek istedim. Zazaca ders veren bir öğretmenle tanıştım. İyi bir öğretmen olduğunu bildiğim için öğrenmek istedim. Çünkü öğretmensiz öğrenemeyeceğimi biliyordum zor olurdu benim için. Şuan ders almaya başladım. İlk öğrendiğim Kürtçe cümle ‘Nasina te keyfxweş bum’ oldu.”

Muhabir: Fatma TEMEL