İran'da Mahsa Amini'nin ölümünün ardından başlayan protestolar, ülkeyi derinden etkiledi. Bu olayların gölgesinde düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerini, reformcu kanadın adayı Mesud Pezeşkiyan kazandı. Peki, Mesud Pezeşkiyan kimdir ve nasıl bir geçmişe sahiptir? İşte İran’ın yeni cumhurbaşkanı hakkında merak edilenler...

İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan Kimdir4


İRAN’IN YENİ CUMHURBAŞKANI MESUD PEZEŞKİYAN KİMDİR?

29 Eylül 1954'te Mahabad kentinde dünyaya gelen Mesud Pezeşkiyan, İranlı Türk bir ailenin çocuğudur. Pezeşkiyan soyadı, Farsçada "Doktorlar" anlamına gelir ve bu isim onun tıp alanındaki kariyerine işaret eder. Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, İran-Irak savaşında hem muharip hem de doktor olarak görev yaptı.

Pratisyenlik kursunu 1985 yılında tamamlayan Pezeşkiyan, savaştan sonra Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesinde genel cerrahi ihtisasını yaptı. 1993 yılında kalp cerrahisi uzmanlığını aldı ve 1994-1999 yılları arasında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.

İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan Kimdir2

Pezeşkiyan'ın siyasi hayatına, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde 1997 yılında Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak atanmasının ardından başladı. 2001-2005 yılları arasında Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. 2008 yılında Tebriz Milletvekili olarak Meclis’e girdi ve beş dönem boyunca Tebriz’i temsil etti.
1994 yılında eşi Fatma Mecidi ve bir oğlunu trafik kazasında kaybeden Pezeşkiyan, geriye kalan iki oğlunu ve bir kızını tek başına büyüttü. Bu trajik kayıplar, onu İran toplumunda şefkatli ve dirençli bir figür haline getirdi.

İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan Kimdir3


Pezeşkiyan, hükümetin muhaliflere karşı tutumunu sert eleştirileriyle bilinir. 2009’daki cumhurbaşkanı seçimleri sonrası çıkan olaylar sırasında, Meclis'te güvenlik güçlerinin müdahalelerini eleştiren bir konuşma yaptı ve muhafazakar vekillerle gerginlik yaşadı.

Kaynak: ARTI GERÇEK