Partisinin seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’a gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki seçimler güzel ülkemizin, güzel coğrafyamızın gelecek 100 yılının yeniden sağlam temellerle inşa edileceği bir seçim olacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır’a geldi.

Kaftancıoğlu’nun ilk durağı Sur’daki Dört Ayaklı Minare oldu. Sur’da esnaflarla ve yurttaşlarla sohbet eden Kaftancıoğlu, ardından Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi’nin vurulduğu Dört Ayaklı minare önüne karanfil bıraktı.

Burada açıklama yapan Kaftancıoğlu, Diyarbakır halkından destek istedi.

‘faili meçhul bırakılmış bütün katledilenleri saygıyla analım’

Eşitlik ve özgürlük içinde bir arada yaşamaya vurgu yapan Kaftancıoğlu, “Bugün kadim kentten, kadim kültürden ve kıymetli bir yerden sizlere sesleniyorum. Kıymetli derken açıdan kaynaklı bir takım şeyleri söylemeden diğer konulara geçemeyeceğimiz bir yerden sesleniyorum. Ne yazık ki bu güzel coğrafyada, güzel memleketimizde herkesin farklı ama herkesin eşit yaşayabileceği ülkemizde kutuplaştırmalar, adalet arayanların cezalandırıldığı, halkın hakkını savunanların katledildiği acı süreçleri yaşadık ve şuanda olduğumuz yerde sizlerin hemşerisi, bir insan hakları savunucusu ve bir insan olan Tahir Elçi’nin de kaybedildiği yerdeyiz. Bir kere bu topraklarda Tahir Elçi şahsında faili meşhur ama faili meçhul bırakılmış bütün katledilenleri hem saygıyla analım hem onların şahsında bir kez daha bu ülkede adalet arayışını, eşitlik, özgürlük arayışını aynen onlardan öğrendiğimiz gibi sürdüreceğimizin sözünü verelim. Ne yazık ki, bu ülkede özgürlük, eşitlik içinde hep birlikte yaşayabilme imkanımız varken, benim iktidardaki kötülük dediğim ve insanları bir arada yaşamaya değil, şu güzel çocuklarımızın geleceğini aydınlatmaya değil, kendi oturdukları koltukları çürütmek için, insanlarımızı kutuplaştıran, kendisi gibi düşünmeyeni cezalandıran, ayrıştıran bir kötülük tarafından yönetiliyoruz. Gerçekliğimiz bu, hepimizin bildiği de bu. Ama bildiğimiz başka bir gerçeklik var ki, ister Diyarbakır’da olsun, ister İstanbul’da olsun Türkiye’nin 81 ilinde insanlar; kimliklerimiz farklı da olsa yaşam tarzlarımız farklı da olsa inançlarımız farklı da olsa biz hepimiz kardeşçe yaşamak istiyoruz diyor ve iktidardaki kötülüğün yaptığı, yapmak istediği hiçbir kötülüğe, kutuplaştırmalara izin vermiyoruz.” diye belirtti.

‘100 yılının yeniden sağlam temellerle inşa edileceği bir seçim olacak’

Kaftancığoğlu seçim sürecine ilişkin olarak da şunları söyledi: “Önümüzdeki seçimlere 16 günden az bir süre kalmışken, sadece bir iktidar değişikliği seçimi olmayacak. A partisi gitsin B partisi gelsin seçimi olmayacak. Önümüzdeki seçimler güzel ülkemizin, güzel coğrafyamızın gelecek 100 yılının yeniden sağlam temellerle inşa edileceği bir seçim olacak. O yüzden ben önümüzdeki seçimleri akıl, ahlak ve adaletten yana olanlarla, aklından kötülüğü çıkarmayanlar arasında olacak bir seçim diyorum. Ve ne mutlu ki, bugün Diyarbakır’da da vatandaşlarımızın duygularından, düşüncelerinden, bakışlarından; çocuklarımız için, kendimizi zenginleştirmek için değil vatandaşlarımızı zenginleştirmek için bir değişim istediklerini, değişimi de kendileri için değil bu güzel 86 milyon insanımız için istediklerini görüyorum. (HABER MERKEZİ)