Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hakkari belediyesine kayyım atanmasıyla birlikte DEM Parti il, ilçe ve belde belediyelerinde halk öncülüğünde nöbet eylemleri başlattı.

Nöbet eylemlerinin yoğun halk katılımla sürdüğü yerlerden biri de Botan. Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cizre Belediyesi önündeki nöbet eylemi dengbêj dinletisi ile sürdürüldü.

Nöbet eyleminin 5’inci gününde Dengbêj Rêzanê Batû, Kurdistan Spêrtî, Silêmanê Sofî, Mihemê Batû’nun klamlarıyla destek verdi.  Nöbet eylemine Şırnak Milletvekili Newroz Uysal Aslan, Barış Anneleri, STK’lar, DEM Parti il ve ilçe yönetimi, siyasi tutsakların aileleri de katıldı.

‘CEVABIMIZ DİRENİŞTİR’

Eylemde konuşan Uysal, devletin bu uygulamalarla meşruiyetini yitirdiğini ifade ederek, “Kürtler tarihten beridir bu devletin inkar ve imha politikaları ile karşı karşıya kalıyor. Bu politikalarda bugüne kadar bir değişiklik olmadı Kürtlere reva görülen katliamlar, kırım ve kayyımlar oldu. Her seferinde ‘Kürtlerin kimliğini Kürtlere unutturabiliriz’ diye düşünüyorlar. Ama eğer ki onlar dilimizi yasaklıyorsa bizim cevabımız direniştir, eğer ki onlar irademizi yok sayıyorsa bizim buna karşı cevabımız direniştir. Bugün Kürtler iradesine karşı yapılan bu gaspa karşı direniyor. Bizler direneceğiz ve direnmeye devam edeceğiz.”

Ardından nöbet  eylemi dengbêjlerin seslendirdiği klamlar ve atılan “Bijî berxwedana Colemêrgê” sloganları ile sürdü.

Nöbet eylemleri Silopi ve İdil ilçelerinde de halkın yoğun katılımı ile klamlar eşliğinde sürüyor.

Kaynak: MA