Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Sur ilçesi Sarılar Mahallesi’nde yaptığı köprü ile 16 mahallenin yolu birleşti. 


Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Sarılar mahallesinde, Dicle nehri üzerinde 108 metre uzunluğunda 10 metre genişliğindeki köprünün yapım çalışmalarını tamamladı. Köprü, Sur, Bismil, Çınar ilçelerini birbirine bağlayan aks konumunda olan ve özellikle kamyon, TIR gibi büyük araçların geçişi için önemli bir güzergâh konumunda bulunuyor.
Mahallelinin yol eziyeti sona erdi
Sarılar Mahallesi Muhtarı Mehmet Nur Sarı, 25 yıldır kendi imkanları ile inşa ettikleri köprüyü kullandıklarını söyledi. Acil bir hastaları olduğunda bile yol uzunluğundan dolayı hastaneye ulaştırmada geciktiklerini aktaran Sarı, şöyle konuştu: “3 ilçeyi ve 16 mahalleyi birbirine bağlayan büyük bir hizmettir. Diyarbakır’a gitmek için 30 kilometre gidiş 30 kilometre geliş yolumuz uzuyordu. Nehirde sular yükselince eski köprüyü kullanırken çok sıkıntı çekiyorduk ama şimdi hiç kimse sıkıntı çekmiyor. Vatandaşlar çok mutlu oldu. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim.”
Mahalle sakinlerinden Celal Sarı ise şunları kaydetti: “Eski köprü sıkıntılıydı, sular yükseldiği zaman geçiş olamıyordu. Şu anda yapılan köprü vatandaş için, bütün bölge için büyük bir hizmettir.”

Editör: Celal KUZU