ÖZEL HABER - Veli BALTACI – Fatma TEMEL

Güneydoğu Ekspres - Esnaflar, “9 liraya aldığımız malzeme şuan 47 lira oldu. İş yapamıyoruz. Geçinemiyoruz” dedi. Ayakkabı boyamak ve tamir etmek için kullandıkları malzemelere fahiş zamlar yapıldığını belirten boyacılar, iş yapamaz hale geldiklerini söyledi.

Nebii Camii’nin önündeki tezgahlarda ayakkabı boyacılığı ve tamir işleri yapan bir esnaf, “Zamlar işimizi çok etkiledi. Olan da bizim gibi emekli olmayan, maaşı olmayan, devletten hiçbir destek almayanlara oldu. Çünkü işimiz azalıyor. Ondan sonra masraf da çoğalıyor. Birkaç gün önce fiyatlarımızı 15 TL’ye çıkarttık. Zaten geçen yıl da 10 liraydı. 10 lirayken günde 20 tane boyuyordum 15 lira olunca 10 tane boyuyorum. Mesela 10 lira olsa adam haftada bir iki defa ayakkabısını boyatabilir 15 oldu mu ayda bir defa boyatıyor. Ayakkabı yapıştırıcısı 45 günde 45 TL’den 80 TL’ye çıktı” diye konuştu.

‘ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA PARA KAZANIYORUZ’

Zamlardan şikâyetçi olan ve işlerinin düştüğünü söyleyen ayakkabı boyacısı Ömer Öner de, “Zamlar öldürdü bizi. Mesela bundan biz cilayı daha önce 9 liraya alıyorduk şu an 47 lira olmuş. Her şeyin fiyatı uçtu. İşimiz düştü. Geliyoruz burada 250-300 lira para çıkartıyoruz. 300 lira çıkarsam en az 60-70 lira masrafımdır. Yani malzeme alıyorum. Yani 400 lira çıkarsam 100 lira masrafımdır. Düşün asgari ücretin altında kazanıyorum. Eskiden çok iyiydi. Yani ben burada çalıştığım zaman para da biriktirebiliyordum. Hayatımı daha güzel geçindirebiliyordum. Çoluk çocuğuma daha iyi bakabiliyordum. Ama şu anda ise öyle değil” dedi.

‘BÖYLE HAYAT MI OLUR’

Geçinemediğini söyleyen Öner, çalışarak kazandığı paranın ancak yemeğini karşılayabildiğini söylüyor. Öner, “Eskiden ekmek 2, 2.5 liraydı. 20 liraya 8 tane alabiliyordun şu anda 8 tane ekmeği 100 liraya alabiliyorsunuz. Hayatımız felç oldu, aldığımız paranın bir değeri yok. Geçinemiyoruz. Yaşam standartları düştü. Yani düşün ben bugün burada çalışıyorum, İki kişi gelse ciğer yese benim yevmiyemdir. Bundan daha kötü bir şey var mı eskiden bir ayakkabı boyuyordum bir tas çorba içiyordum. Bir ayakkabı bir çorba parsını çıkarırdı. Şu an da çorba bazı yerlerde 40 liradır 35 liradır. Benim şuan boyama fiyatı yeni 15 lira oldu. Aradaki farka bak ne kadar uçurum var. Bundan daha kötü bir şey olabilir mi?  Böyle hayat mı olur?” diye yakındı.