Güneydoğu Ekspres- Her ulus gibi Kürtler’in de kendi kaderini tayin etme hakkı olduğunu vurgulayan aydınlar, “Kürtlerin olağan hak ve istemleri de kimi gazeteci veyahut aydın geçinen çevrelerce hakarete varan ifadelerle hadsizlik yapılmıştır. Bu tarz söylem ve yaklaşımları biz Kürt kamuoyu olarak hiç bir şekilde kabul etmiyor, ulusumuzdan özür dilenmesini bekliyoruz” dedi.

Ortak metinde şu ifadeler yer aldı:

“Son günlerde sıkça duymaya başladığımız kimi tarih, sosyoloji bilmez kişilerin cahilce ithamları üzerine söz hakkımızı kullanma gereği duyuyoruz. Kürtler, binlerce yıllık kadim tarihi ve kültürüyle Mezopotamya’nın ve ülkeleri Kürdistan’ın canlı bir dinamiğidir. Her ulus gibi kendi kaderini tayin etme hakkı vardır. Fakat bu hak bölgesel çıkarlar ve egemen devletlerin baskısı ile sık sık ertelenmiş günümüze kadar statüsüz, çözümsüz bırakılmıştır. Kürde dair çözüm önerileri Bağımsızlık, Özerklik, Fedarasyon, Özyönetim gibi her türlü statü talebi karşılıksız kalmış Kürtlerin olağan hak ve istemleri de kimi gazeteci veyahut aydın geçinen çevrelerce hakarete varan ifadelerle hadsizlik yapılmıştır. Bu tarz söylem ve yaklaşımları biz Kürt kamuoyu olarak hiç bir şekilde kabul etmiyor, ulusumuzdan özür dilenmesini bekliyoruz. Kıymet verdiğimiz, dost gördüğümüz Türk Aydın ve demokrat çevrelerin de aynı hassasiyetle bu tarz ifadeleri kabul etmediğini görmek, bilmek istiyoruz. Söz konusu Kürt ve Kürtlerin statü talebi olunca kör, sağır, dilsiz olunması sahte aydınlık ve sahte demokratlıktır. Biz aşağıda imzası bulunanlar, Levent Gültekin ve benzeri güruhların akıl tutulması ifadelerinden dolayı ivedilikle özür bekliyor, konuyu Kürt kamuoyunun takdirine bırakıyoruz."

Bildiriyi imzalayan isimler şunlar: Adil Ercan/Qazî, Ahmet Çelik, Ahmet Gültekin, Arzu Savaş Derman, Aydın Alp, Bahadin Robar, Bedel Boseli, Behîce Dinçer, Birgül Özgül, Cemal Babaoğlu, Çiya Andok, Dîba Keskin, Dilara Kılıckıran Aktaş, Eyüp Güven, Fatma Taşli Tunç, Ferat Boğatekin, Hacı Özkal, Hamdiye Bilek Turgay, Herdem Merwanî, Heval Dilbahar, İsmail Aktaş, Jîn Aryen, Mahmut Alınak, Masûm Xemgîn, Mazîçîne, Mehmet Kabadayı, Mehmet Nuri Güneş, Mehmet Öncü, Mehmet Sait Arzu, Mehmet Veli Karadeniz, Mehmet Yardımcı, Mevlüt Aykoç, Murat İpek, Nurcan Delîl, Raney Sayılır, Rêdûr Dîjle, Roza Metîna, Sabahattin Halli, Sultan Yaray, Yunus Karakoyun, Zekiye Ayota Alokmen, Zinet Dinçer, Ziya Şeki.

NE DEMİŞTİ?

Youtube kanalından “İsrail-Filistin Savaşı, Muhalefetin Savaş Politikasızlığı, Tezkerenin Uzatılması” başlığıyla bir video paylaşan Levent Gültekin, “Büyük Kürdistan kurulacak hayali var bazılarında, onların ki hayal hiç kusura bakmasınlar. Kürtler sadece büyük Kürdistan hayali kurarak Amerika’nın ve İsrail’in soytarısı olacaklar Ortadoğu’da. Çünkü Amerika ve İsrail o toprakları onlara yedirmez öyle zannediyorlar.  Senin hayatın cehenneme dönecek eğer bu plan devam ederse seni Ortadoğu mezarlığına gömecekler seni İsrail’in Amerika’nın soytarısı yapacaklar. Sana toprak veriyoruz vaadiyle götürüp TIR kamyonun arkasına yükleyip sizi Kürdistan’a götürüyoruz deyip sizi İsrail’in soytarısı yapacaklar o bölgede…” demişti.