Zafer Tüzün

Agit Kabayel, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Kübalı Frank Sanchez ile karşı karşıya geldi. WBC Federasyonu’nda ağır sıklet unvan maçına çıkmaya hak kazanacak boksörü belirleyecek müsabakayı Agit Kabayel nakavtla kazandı. İkinci raunttan sonra kontrolü eline alan Agit, vücuda yaptığı vuruşlarla rakibini ayakta kalamaz hale getirdi ve 7. rauntta iki kez düşürdükten sonra hakem maçı bitirdi. Bu maçın ardından Agit, rakibin getirdiği WBC Amerika Kıtası Ağır Sıklet Kemerini ve WBA Kuzey Amaerika Kemerini kazandı. Hem de WBC’de dünya şampiyonluk maçına çıkmaya hakkını elde etti. Agit, 24 maçta yenilgisi olmayan rakibine ilk yenilgisini yaşattı. Agit ise 25 maçta 25 galibiyete 17 nakavta ulaştı ve namağlup unvanını sürdürdü.

RONALDO RİNGE ÇIKIP TEBRİK ETTİ

Maç sonrası ringe çıkan Arabistan’ın Al-Nassr takımında forma giyen Portekizli ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo, Kürt boksörü tebrik etti.

AGİT KABAYEL HİMDİR?

Agit Kabayel, boks dünyasının son dönemlerde en fazla dikkatleri üzerine çeken isimlerinden biri. 1992 yılında Almanya Leverkusen’de dünyaya gelen Kabayel, baba tarafından aslen Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi nüfusundan. Yaşantısını Almanya Bochum’da sürdürmektedir. Boyu 1.91 cm’dir. Alman profesyonel boksör olan Agit, bölgesel düzeyde, 2017'den 2019'a kadar Avrupa şampiyonluğu da dahil olmak üzere, çok sayıda ağır siklet şampiyonasına katıldı. Kürt ağır siklet sporcusu Agit Kabayel, tarihin en eski boks otoritesi olarak kabul edilen The Ring Dergisi’nde dünyanın en iyi 10 ağır sikletleri arasında yer aldı.

Muhabir: Zafer Tüzün