Suudi Arabistan'ın, hac ve umre hakkındaki rehber ve yönergelerindeki dillere Kürtçeyi de ekleyeceği belirtildi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Vakıflar Bakanlığı sözcüsü Karwan Stoni, Riyad yönetiminin bu konuda söz verdiğini söyledi.

Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki Hac ve Umre Kongresi’ne katılan IKBY heyetinin bu yöndeki talebi ilettiği, Suudi vakıflar bakanının söz konusu yönergedeki uluslararası dillere Kürtçeyi de ekleme sözü verdiği belirtildi.

Stoni bu adımın önemli bir başarı olduğunu söylerken, 2025'teki hac mevsiminden önce tamamlanması için Suudi yetkililerle işbirliğine hazır olduklarını vurguladı. Açıklamada, Türkiye üzerinden hac ziyaretine aracı olan bazı şirketlerin rehberlerinde Kurmançi kullanıldığı ama bunun yetersiz kaldığı belirtildi. Suudi Arabistan'ın resmi hac yönergelerinde ise Sorani ve Badini lehçelerinden hangisinin kullanılacağı hâlâ net değil.

Suudi yetkililerin kararın uygulamaya konabilmesi için önümüzdeki günlerde IKBY Hac ve Umre Müdürlüğü ile işbirliği içinde bir çalışma başlatmayı planlandığı da belirtildi.

Editör: Beritan KAYA