HABER - İbrahim İnanç YILDIZ
Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Örtülü Köyü’nde bulunan ormanlık alanda günlerdir ağaç katliamı yapıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya soru önergesi verdi. 

“KESİLEN AĞAÇLAR KAMYONLARLA TAŞINIYOR”

Eren, iddialara göre önergede şu ifadeleri kullandı: “Örtülü Köyü sınırları içerisinde kalan Tapantepe Taburu’nun karşısındaki meşelik orman alanında kesilen ağaçlar büyük ve geniş borulardan yapılan oluklar yardımıyla Diyarbakır- Bingöl karayoluna indirilerek oradan da kamyonlarla taşınıyorlar. Onlarca hektarlık meşelik alanda neredeyse tek bir ağaç bırakılmadığını belirten yurttaşlar bu büyüklükte bir orman katliamına karşı yetkililerin müdahale etmemesine tepkililer.”

“SORUŞTURMA BAŞLATACILAK MI?”

Eren, Yumaklı’ya şu soruları sordu: 

*Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Örtülü Köyü’nde ormanlık alanda ağaç katliamı yapıldığı iddiaları doğru mudur? 

*Basına ve kamuoyuna yansıyan iddialara ilişkin bir soruşturma başlatacak mısınız?

*Tapantepe Taburu karşısındaki meşelik orman alan kaç hektarlık bir alandır? 

*Bakanlığınız ve bakanlığınıza bağlı herhangi bir kurum bu alanda ağaç kesimine dair herhangi bir kurum ve kişiye izin vermiş midir? İzin verilmiş ise bu iznin gerekçesi nedir?

*Son 1 yıl içerisinde Diyarbakır’da kaç kurum ve kişiye ağaç kesimi için izin verilmiştir? Bu izinlerin ilçelere göre dağılımı nedir? 

*Son 1 yıl içerisinde bakanlığınızın bilgisi dahilinde Diyarbakır’da kaç ağaç kesilmiştir? Bu kesimlerin ilçelere göre ortalama dağılımı nedir? 

*Son 1 yıl içerisinde kaçak olarak ağaç kesimi yapan kaç kişi ve kuruma ceza verilmiştir?

Muhabir: İbrahim İnanç Yıldız