Deprem nedeniyle bir yıl ara verilen ve bugün açılışı yapılan 2'nci Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı, Mersin ve bölgeden 10 ilden 104 firmanın katılımıyla ziyaretçilerini bekliyor. Fuar açılışı, sanatçı Sarya Ertaş ve Welat Tayfur’ın sahne alarak Kürtçe şarkıları seslendirmesiyle başladı. 

Fuarın ilk açılış konuşmasını TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akyıl yaptı. Mezopotamya'nın turizm ve gastronomi açısından geniş yelpazeye sahip olduğuna vurgu yapan Akyıl şunları söyledi:

"Oysa bizim keşfedilmemiş büyük bir alanımız var. 12 bin yıllık tarihînde gastronomi ve turizm açısından Mezopotamya, yapılan her yeni kazıyla tarih yeninden yazılıyor. Turizm açısından Mezopotamya, kıyı illeri gibi yeterli ilgiyi görmüyor. Bunun için birbirinden farklı programlar ve çalıştaylar yapılmalıdır.'

Mezopotamya Turizm Ve Gastronomi Fuarı Açıldı3

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ise açılış konuşmasında, Mezopotamya'nın turizm ve gastronomi açısından değerli bir alan olduğunu ve bu alanın görülmesi için yapılan fuarın ortak bir çalışma ile bölge illerine taşınması gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti:
"Bizim şunu yapmamız lazım. Bu fuara Diyarbakır turizm fuarı demedik. Fuara insanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği Mezopotamya dedik. 3 büyükşehir belediye başkanından şunu talep ediyoruz. Gelin bu fuarı bölgenin ortak fuarı haline getirelim ve geliştirelim. Ulusal ve uluslararası arenadan daha çok katılımcı firmayı bu bölgenin illerine getirelim. Birgün, Mardin'de, bir gün Urfa'da, bir gün Van ve diğer illerde bu fuarı yapalım yayalım"

Mezopotamya Turizm Ve Gastronomi Fuarı Açıldı6

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak da açılışta konuştu. Bucak, bu coğrafyanın tüm kaynaklarının gelişmesi ve bu kaynakların istihdama dönüşmesi için kendilerine çok görev düştüğünü belirterek şunları aktardı:

"Mezopotamya’nın kalbine hepimiz hoş geldiniz. Bu fuarı bizlerle birlikte zenginleştiren tüm katılımcı arkadaşlarımıza ve turizme emek veren tüm arkadaşlara teşekkür ederiz. Bu coğrafyanın tüm kaynaklarının gelişmesi ve bu kaynakların istihdama dönüşmesi için bizlere çok görev düşüyor. Barışı, önceleyen bir toplumsal birliktelik oluşturmamız gerekiyor. Hepimizin ihtiyaç duyduğu bir yaşama inşa edebiliriz.

Mezopotamya Turizm Ve Gastronomi Fuarı Açıldı5

Bu anlamda yerel yönetimlere de büyük roller düşüyor. 8 yıllık kayyım tahribatı nedeniyle şehrimizde birçok sorunun katmerleştiğini biliyor ve bu sorunları hep birlikte aşacağımıza inanıyoruz. Yerel yönetimler ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak, bu alanda çalışma yürüten bütün dinamiklere bir araya gelip çaba harcayacağız. Gelin bir ilki gerçekleştirelim, Diyarbakır, Van, Mardin'de tüm dinamikleriyle eğitim alanlarında İngilizce eğitim perspektifini oluşturalım."

Mezopotamya Turizm Ve Gastronomi Fuarı Açıldı4

Fuarın açılışına CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Serra Bucak, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Devrim Demir, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları ile Diyarbakır ilçe Belediye eş başkanları, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, STK temsilcileri ve çok sayıda katılımcı katıldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ