HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde açıklanan deklarasyon toplantısına, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, TJA aktivisti Dilan Güvenç'in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, deklarasyonunun Kürtçesini okudu. Bu yıl 57 merkez olmak üzere düzenlenecek Newroz kutlamalarının ilk ateşi 15 Mart tarihinde Karakoçan’da, son olarak 21 Mart’ta Diyarbakır’da yakılacak.

Newroz Deklarasyonu Açıklandı2


KÜRT SORUNUNA ÇÖZÜM TALEBİ

Kürt sorununun demokratik çözümüne vurgu yapılan deklarasyonda şu ifadeler yer aldı: “Mezopotamya halkları için baharın başlangıcı, yeniliğin müjdecisi olan Newroz, Kürt halkı şahsında yüz yıllardır süren bir direniş ateşine dönüşmüştür. Kürt halkı, tarihin her anında egemenlere, sömürgecilere, işgalcilere ve soykırımcılara karşı büyük mücadeleler vermiş, bedeller ödemiştir. Kürt halkının kavgası; dünya halklarının, bütün ezilmişlerin ve zulme uğrayanların kavgasıdır. Halkımız için yeni bir doğuşun, yaşamın ve özgür bir geleceğin kıvılcımı olan Newroz, bugün başta Ortadoğu halkları olmak üzere tüm dünya halklarının kendini içinde gördüğü, sahiplendiği ve kutladığı gün olmakla birlikte tekçi, milliyetçi ve cinsiyetçi faşist devlet zihniyetine karşı evrensel mücadeleyi temsil etmektedir.


“NEWROZ ALANLARI DİRENİŞ ALANLARIDIR”

Demirci Kawa’nın Dehak’a karşı verdiği mücadelenin sembolü olan meşale, asırlar sonra zifiri karanlığın, kötülüğün ve işkencenin olduğu Amed Zindanı’nda Mazlum Doğan'ın elinde yanmıştır, yanmaya devam ediyor. Zekiye Alkan ve Rahşan Demirel’in yükselttiği özgürlük meşalesi, Kürt halkına var olmanın yolunu göstermiş; Newroz’u Newroz, Kürt halkını Newroz halkı yapmıştır. Bu direniş ve inançla karşıladığımız 2024 Newroz'u, soykırım kıskacında özgürlük mücadelesi veren bizler açısından tarihi bir önemdedir. Newroz’un direniş mirası olarak tarih sahnesine çıkmasına neden olan zulüm, bugün de sürmekte; Kürt halkının kimliğine, diline, coğrafyasına, doğasına, suyuna, dağına ve taşına düşmanlık giderek artmaktadır. Her türlü soykırım politikalarına karşı Kürt halkının duruşu her geçen gün görkemli bir direnişe dönüşmektedir. Newroz alanları da bu görkemli direnişin en önemli alanlarıdır. Alanları halkların kongresine çeviren ve iradesini beyan eden Kürt halkı, bu yılki Newroz’u ‘Abdullah Öcalan’a fiziki özgürlük, Kürt sorununa çözüm’ kampanyasının ateşine dönüştürecektir.

Newroz Deklarasyonu Açıklandı4


Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigması tüm dünyaya yayılan ve kabul gören Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, aynı zamanda Kürtlerin ve tüm halkların özgürlüğüdür. 25 yıllık İmralı işkence sistemi altında kendisiyle yapılan her görüşmede onurlu bir barışın yolunu gösteren ve bunun için her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu belirten Sayın Abdullah Öcalan, mutlak iletişimsizlikle ağır tecrit altında tutulmakta, dünyayla bağı koparılmak istenmektedir. Tam da bu nedenle inançla, kararlılıkla, irade ve ısrarla Newroz meydanları, tecridin paramparça edileceği, onurlu bir barışın savunucusu ve direnişçisi olan Sayın Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanacağı meydanlar olacaktır. Newroz, direniş ve özgürlük olduğu kadar birliktir, bir olmadır. Dört parça Kürdistan’da ve dünyanın her yerindeki Kürtlerin yegâne talebi ve en kıymetli hayali ulusal birliktir.

Ortadoğu’nun ve hatta dünyanın yeniden dizayn edildiği, riskleri ve fırsatları içinde barındıran Üçüncü Dünya Savaşı koşullarında, soykırım eşiğinde, bu birliği sağlamak, ihanete ve işbirlikçiliğe karşı durmak hepimizin sorumluluğudur; halkımıza karşı da borcumuzdur. Newroz bayrağını bugünlere taşıyan tüm kahramanlarımıza ve halkımıza sözümüz; birlik ve özgürlüktür.” 


İLK NEWROZ ATEŞİ 15 MART’TA YAKILACAK

İlk kutlamanın 15 Mart’ta Karakoçan’da yakılacağına yer verilen deklarasyonda, “Aynı gün Newroz’la sembolleşen Amed surlarında ve İzmir Kadifekale’de de ateşler yakılacak. Sonraki günlerde Van, Batman, Şırnak, İstanbul, İzmir, Mersin gibi kentlerde yükselteceğimiz özgürlük ve demokrasi mücadelesini 21 Mart’ta Amed’de taçlandıracağız. Bu vesileyle tüm Kürt halkını ve Ortadoğu halklarını 2024 Newroz ateşinin kıvılcımı olmaya davet ediyoruz” denildi.
DEM Parti Eş Başkanı Tülay Hatimoğlulları da yaptığı konuşmada, “Ülkemizde kan, gözyaşı ve acılar dinecek; Özgürlükler ve barışın tohumu ekilip, yeşertilecek” dedi.

Muhabir: Fatma TEMEL / Veli BALTACI