Faruk Balıkçı - Özel Haber

İran’da zorunlu başörtüsüne karşı çıktığı için tutuklanan ve ardından nezarette katledilen Jina Mahsa Amini’nin ölümünden sonra İran’da ve Dünyada protesto gösterileri düzenlendi. Avrupa Parlamentosu tarafından 2023’te ‘Saharov düşünce özgürlüğü’ Amini ve Jin, Jiyan, Azadi hareketine verildi. 

Dünyada kadın özgürlüğünün simgesi haline gelen Jina ve İran’da yaşanan protestolar beyaz perdeye aktarılacak. Diyarbakır’lı yönetmen Muhammed Arslan’ın yönetimindeki Jina filmde tanınmış Dünya oyuncularının yanı sıra Kürt sanatçı ve oyuncu da rol alacak. 

Ödüllü Kürt Oyuncu ‘Ji̇na’ Filminde Oynayacak 2

Aslen Cizre’li olan ve Almanya’da yaşayan Dilber Ciziri, ses sanatçılığının yanı sıra oynadığı birçok filmde de ödül almış. Ciziri, Monaco’da en iyi oyuncu ödülü, Türkiye’de juri özel ödülü aldığını belirterek, “Bir Kürt olarak, her şeyden önce bir insan olarak Jina adlı filmde rol almak bir hizmettir. Bu dünya herkes içindir. Herkesin özgür yaşamak hakkıdır. Maalesef her yerde kadınlara karşı böyle haksızlıklar yaşanıyor. Oysa her kadın bir annedir. Bu haksızlıklara herkes bir ses olmalı” dedi.

Dilber Ciziri, her zaman insan haklarından yana olduğunu belirterek, “Böyle bir sinema filminde yer almak onur vericidir. Kadın tanrıdan bir emanettir. Bu emanete sahip çıkmalıyız. Kadına karşı şiddete hayır diyorum” dedi.

Muhabir: Faruk BALIKÇI