Sağlık Bakanlığı, vatandaşların hastane randevularında yaşadığı sıkıntıları en aza indirmek ve muayenelere gelmeyen hasta sayısını azaltmak amacıyla Onaylı Randevu sistemini devreye soktu. Yeni uygulama, randevu alım sürecinde bir dizi yenilik ve kolaylık getiriyor. Peki, Onaylı Randevu nedir ve nasıl alınır? İşte tüm detaylar...

Onaylı Randevu Nedir, Nasıl Alınır 1

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ NEDİR?

Onaylı Randevu, Sağlık Bakanlığı’nın, vatandaşların devlet hastanelerinde randevu almasını kolaylaştırmak ve muayenelere gelmeyen hasta sayısını azaltmak için geliştirdiği yeni bir sistemdir. Bu sistemle, alınan randevuların onaylanması gerekmektedir. Aksi takdirde randevu iptal edilecektir.

ONAYLI RANDEVU NASIL ALINIR?

Hastalar, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarından, MHRS internet sitesi, mobil uygulama veya "ALO 182" çağrı merkezinden randevu oluşturur.

'Onaylı Randevu'da onay saat kaça kadar verilmeli?

Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar hastalar, randevularını onaylamak zorundadır. Onay işlemi, randevu alınan kanallar üzerinden yapılabilir.

Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar onaylanmayan randevular, otomatik olarak iptal edilir. Bu durumda, kişi tekrar randevu alabilir ve herhangi bir kısıtlama uygulanmaz.

ONAYLANMAYAN RANDEVULAR İÇİN NE OLUR?

Onaylanmayan randevuların iptal edilmesiyle boşalan kapasite, sistemden randevu alamayan ancak talep bırakmış hastalar için kullanılacak. Boş kalan her randevuda, öncelik talepte bulunan hastalara verilecek.

Doktor muayenesine gitmezse kaç gün randevu verilmeyecek?

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişiler, aynı branşta 15 gün boyunca yeni randevu alamayacaklar. Ancak bu kişiler, Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecekler.

Onaylı Randevu Nedir, Nasıl Alınır 3

KİMLER MUAF?

Onaylı Randevu uygulamasından 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabilecekler.

Kaynak: HABER MERKEZİ