Güneş Ocağa

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, İsrail’in, Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği soykırım saldırılarına ilişkin, Diyarbakır Savcılığı’na yaptığı suç duyurusu sonrası Adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya kentteki parti temsilcilerinin yanı sıra, STK’lar ve insan hakları savunucuları da katıldı. Açıklama metnini okuyan hukukçu ve İnsan hakları aktivisti Enes Akdemir, “Filistin halkına yönelik gerçekleştirilen katliamlar nedeniyle İsrail devleti ve yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunduk. İsrail terör devletinin yerel ve uluslararası ceza mahkemelerinde yargılanıp mahkum olacağı güne kadar konunun takipçisi ve savunucusu olacağız” dedi.

Akdemir, şöyle devam etti:

“Filistin toprakları ve Gazze, bir kez daha siyonist İsrail terör devleti tarafından havadan ve karadan kuşatma altına alınmış hedef ayırt etmeksizin çoluk çocuk, kadın, yaşlı binlerce sivil insan şehit edilmiş ve edilmeye devam ediyor. Dünyanın gözü önünde savaş suçu işlemek yönünden hiçbir eylemden kaçınmayan Siyonist İsrail terör devletinin, bu eylem ve faaliyetleri asla kabul edilemez.”

‘FİLİSTİN HALKINI SELAMLIYORUZ’

Akdemir, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Şunun da bilinmesini isteriz ki; toprakları işgal edilen, mülklerine çökülerek her türlü hakarete uğrayan ve yaşama hakkı elinden alınan mazlum Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumdaki Siyonist İsrail terör devleti, ABD gibi hamilelerin de desteği ile mazlum ve Müslüman bu insanlara karşı şiddet kullanarak devlet terörü uygulamaktadır. Bu terörist faaliyetler karşısında kıt imkan ve şartlarda onurlu bir direniş sergileyen Filistin halkını selamlıyoruz.”

GAZZE’YE GİTMEK ÜZERE YOLA ÇIKTILAR

Akdemir, “Saadet -Gelecek Meclis Grubu Milletvekillerimizi, Mazlum Filistin halkı ile dayanışma ve İsrail’in terör ve soykırım eylemlerini yerinde inceleyip dünya kamuoyuna duyurmak için bugün sabah itibariyle Gazze’ye gitmek üzere uğurladık” bilgisini paylaştı.

Akdemir son olarak, “İsrail Devleti ve yetkilileri hakkında Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı olarak suç duyurusunda bulunduk. İsrail terör devletinin yerel ve uluslararası ceza mahkemelerinde yargılanıp mahkum olacağı güne kadar konunun takipçisi ve savunucusu olacağız” dedi.