Sağlık Bakanlığı tarafından aralarında Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın da bulunduğu 13 hastaneye alınan ve fiyatı yaklaşık 1 milyon dolar olan Anjiyo cihazının son anda Diyarbakır yerine Hatay’a gönderildiği ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre Sağlık Bakanlığı, yurt dışından aldığı ve sağlık alanında bir çok hayati müdahale yapabilen, “Lot 4 Biplan Anjiyografi Cihazı” için 13 Hastane belirledi. Söz konusu hastanelere cihazlar konusunda bilgilendirme yapılırken, cihazlardan birinin de Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderileceği belirtildi.

DİYARBAKIR YERİNE HATAY’A GİTTİ

Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Kurumu ve Hastane yönetiminin büyük çaba sarf ettiği cihaz için hastanede hazırlıklar ve yer temini yapılırken, cihazın son anda Diyarbakır yerine listede olmayan Hatay’a gönderilmesi adeta şaşırttı.

Daha önce Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı listede Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne alınan cihazın son anda Diyarbakır yerine listede olmayan Hatay’a gönderilmesinin, siyasilerin baskısı sonucu gerçekleştirildiği öğrenildi. CEGA Medya’ya konuşan Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Diyarbakır’a gelmesi gereken cihazın Hatay’a gittiğini doğrulurken, Diyarbakır’a sonra yeniden bir cihazın alınıp gönderileceğini söylemekle yetindiler.

HANGİ İLLER İÇİN ALINMIŞTI

Sağlık Bakanlığının hazırladığı listeye göre, gelişmiş Anjiyografi cihazları Ankara, İstanbul, Bursa, Giresun, Diyarbakır, Sakarya ve Şanlıurfa’ya gönderilecekti. Şanlıurfa’ya gönderilen cihazın Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurularak hizmet vermeye başladığı öğrenildi.

CİHAZIN ÖZELLİKLERI VE MALİYETİ

Yurt dışından alınan ve yaklaşık 1 milyon dolara mal olan cihazın, üst düzey anjiyografi cihazı olduğu, Girişimsel Radyolojide, beyin damarlarına ve tümörlere müdahale için kullanıldığı belirtildi. Cihazın aynı zamanda beyin ve karaciğer ile kanamalara müdahalede için de kullanılan üst seviye bir cihaz olduğu öğrenildi.

Kaynak: Haber Merkezi