ÖZEL HABER - İbrahim İnanç YILDIZ / Veli BALTACI

31 Mart Yerel Seçimlerine bir aydan az zaman kaldı. Partiler adaylarını belirlerken, seçim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Diyarbakır’da yurttaşlara, adaylardan beklentilerini sorduk.

“HİZMET VE HUZUR ”

Adaylardan güzel bir hizmet ve huzur istediğini söyleyen Bayram İrtegül (53), “Çarşıda, kentte bir park, bir kaldırımın yapılmasını istiyoruz. Başka onların bize vereceği bir şey yok. Ayrıca bir çocuğunun evden çıkıp okula rahat gidip gelmesini, çarşıya rahat gidip gelmesini istiyoruz. Başka ne bekleyebiliriz ki. Kim olursa olsun. A'sı, B'si, C'si. Herkes kendi adamcılığını yapıyor. Bunu yapmalarını istemiyoruz” dedi.

Diyarbakırlıların Yeni Yönetimden Talebi Ne3

“SİSTEM BIRAKIRSA ADAYLAR HİZMET YAPAR”

Sistem bırakırsa adayların zaten hizmet yapacağını ama müsaade edilmediğini söyleyen Tahsin Oral(64), “Benim irademe saygı göstermiyorlar. Seçtiğimi alıp içeriye atıyorlar.  Bu nereye kadar böylegidecek? Neticede bir kediyi sıkıştırdığın zaman bir yerde seni tırnaklayacaktır” dedi.

Sorunların çözülebilmesinin bütçe meselesi olduğunu belirten Oral, “Şimdi dünyanın borcunu bırakmışlar. Bunu hepsini dünya âlem görüyor, hepsi işitiyor. Sağır sultan bile biliyor. Ne yapmak istiyorlar?” diye sordu.

Diyarbakırlıların Yeni Yönetimden Talebi Ne5

“ÖĞRENCİ, FAKİR FUKARA İÇİN UCUZ LOKANTA AÇSINLAR”

Kentte maddi sorunu olanlara destek çıkılmasını isteyen Mehmet Fuat Dolu (35), “Ben bu genç yaşımda aldığım maaşımın zekatını ihtiyaç sahibi öğrenciye, yaşlı kadına veriyorsam, yetkililerinde bir gözleri arkalarında olsun. Belediyecilikte bu var. Bir lokanta gibi bir yer, açsınlar, atıyorum dışarıda 50 TL ise bir yemek orada öğrenciye, fakire 25 TL yapsınlar. 

Belediyecilik hizmeti budur. Ulaşımla ilgili abonman kartlarını yaygınlaştırsınlar. Nasıl öğrencilere varsa, asgari ücretle çalışana da verilmelidir. Eskide maddi olarak biz ilerdeydik.

Diyarbakırlıların Yeni Yönetimden Talebi Ne4

Çünkü nüfus az olduğu için bir şeylere ulaşabiliyorduk. Şimdi ekonomik kriz var ve gittikçe nüfusumuz da arttığı için hiçbir şeye ulaşamıyoruz. Bu yüzden maddi durumdan dolayı sıkıntımız var” dedi. 

“KAÇ DÖNEMDİR GELİP GİDENİN KATKISI OLMADI”

Çağdaş belediyecilikte halkın sorunlarının çözüldüğünü dile getiren İbrahim Arjan(70), “Güvenlik, eğitim, sağlık ve birçok sorunu çözüyorlar. Bir de özellikle işsizliğe karşı çözüm üretiliyor. Diyarbakır'da kaç dönemdir gelip gidenler var, o kadar katkıları olmadı.Yani halkın rahatlığa kavuşması, mutlu olması olayı yok” dedi.

Mecit Turgay (43 ) ise,“Bazıları arabaya binip gezecekse, bazıları zengin olacaksa o belediye olmasın. Eğerdemokrasi olacaksa, halk yönetime katılacaksa, halk özgür olacaksa, halkın sorularını çözecekse o belediyeler olsun” dedi.

Muhabir: İbrahim İnanç YILDIZ / Veli BALTACI