Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasına tepki gösteren CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,  basın açıklaması yaptı. Tanrıkulu, "Hakkari Belediyesi'ne kayyum atandığı haberini biraz önce aldım. Silivri Cezaevindeydim, çıkınca öğrendim. Kayyum ataması halkın iradesinin gaspıdır! Halkın iradesine karşı darbe girişimidir!" dedi.


"KAYYIMLARA KARŞI ÇIKTIK"

Tanrıkulu, "2016 yılından bu yana  denenen bir yöntemdir ve sonuç ta alınamamıştır! Adalet ve Kalkınma Partisi sonuç alamadığı hukuka aykırı, demokratik bütün kurallara aykırı bu uygulamaya maalesef devam ediyor, devam da edeceği anlaşılıyor. Biz kayyum uygulamasına bu yasa teklifi Parlamentoya geldiği andan itibaren karşı çıktık! Hem 2016 yılında karşı çıktık hem de 2019 seçimlerinden hemen sonra da atanan kayyumlara karşı çıktık!" dedi.


"VALİ KAYYUM OLARAK ATANAMAZ"

Valinin kayyum olarak atanmaması gerektiğine vurgu yapan Tanrıkulu, "Seçimlerden sonra sadece 2 ay geçti. Yargılaması henüz devam eden, hakkında bir mahkumiyet kararı olmayan bir Belediye Başkanı görevden alınamaz! Alınırsa,  yerine Vali kayyum olarak atanamaz! Eğer mahkumiyet kesinleşmişse, hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı varsa, yapılacak işlem bellidir. Belediye Meclisinde seçim yapılır ve yerine yeni bir belediye başkanı seçilir. Bunun dışında yapılan  bütün işlemler hukuka aykırıdır! Demokratik bütün kurallara aykırıdır ve halkın iradesine karşı bir darbe girişimidir! Biz dayanışma içerisinde olmaya, bu uygulamaya karşı çıkamaya devam edeceğiz.Adalet ve Kalkınma Partisine son kez buradan sesleniyoruz: Bu uygulamalara son ver, yeni uygulama yapma!" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ