Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren U.S. Chamber Foundation bünyesinde kurulan ve ABD’deki sivil hayatı canlandırmayı ve modernize etmeyi hedefleyen The Civil Trust, Washington’da ‘Vatandaşlığa Kabul Töreni’ düzenledi.

Gazete Duvar’ın haberine göre, konuşmacılar arasında New York City'deki Champion Pizza'nın kurucusu ve restoran işletmecisi olan Hakkı Akdeniz de yer aldı. 46 ülkeyi temsil eden yeni ABD vatandaşları ile bir araya gelmenin önemine vurgu yapan Akdeniz, bu özel günün sadece bir tören olmadığını, aynı zamanda insanın ruhu, dayanıklılığı ve gelecek vaadi üzerine bir kutlama olduğunu söyledi.

‘Evsiz ve parasız kaldığım günler halen aklımda’

13 yaşına kadar Diyarbakır'da ayakkabı boyacılığı yapan Hakkı Akdeniz, Diyarbakır'dan New York'a uzanan hikayesini şöyle anlattı: "Bu günlere gelmek elbette kolay olmadı. Evsiz, parasız ve aç kaldığım günler halen hafızamda. Barınakta tanıştığım evsiz bir Türk kadını, Manhattan'daki Sivaslı bir restoran sahibinin yanına gitmemi önerdi. O kişi de beni New Jersey'de başka bir restoran sahibi ile tanıştırdı ve orada iş bulmamı sağladı.

Kazandığım para ile 2009'da Aşağı Doğu Yakası'nda satılık küçük bir pizza dükkanı buldum. Mal sahibiyle anlaşarak 40 bin dolar ödedim ve dükkanı tuttum. 45 bin dolarlık borcumu da taksitlere böldük. İlk 3 ay zarar edince kiramı ödeyemedim. Ev sahibi beni sıkıştırırken büyük bir fırsat yakaladım. 2010'da Javits Center'da pizza yapımı yarışmasına katılarak birinci oldum. Ardından Rivington Caddesi'nde satılık bir dükkan aldım. Aklıma çocukların bana taktığı 'Champion' lakabı geldi. Ve bundan sonra açtığım pizza restoranlarına Champion Pizza adını verdim."

Kaynak: Haber Merkezi