HABER - Ali Çekdar KORKMA

Toplu taşıma, şehir hayatının vazgeçilmez bir parçası. Metropollerde toplu taşıma kullanımı her geçen gün artarken, ücretlerdeki değişiklikler de vatandaşların dikkatini çekiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki toplu taşıma fiyatlarını ve Diyarbakır'daki durumu mercek altına aldık.


BÜYÜK ŞEHİRLERDE TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİ

İSTANBUL'DA TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİ

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehri olarak toplu taşıma fiyatlarında da geniş bir yelpazeye sahip. İstanbulkart ile tam biniş ücreti 17,70 TL’ye çıktı. Öğrenci biniş ücreti ise 8,63 TL oldu. Sosyal kart veya öğretmen kartı kullananlar için ise biniş ücreti 12,67 TL olarak belirlendi. Metrobüs kullanımlarında tam bilet 26,25 TL, öğrenci bileti 8,64 TL ve sosyal kart (öğretmen ve 60 yaş) 14,40 TL olarak güncellendi.

Diyarbakır’da Ulaşıma Büyük Zam 1


ANKARA'DA TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİ

Başkent Ankara’da, EGO otobüsleri ve özel halk otobüsleri tarafından sağlanan toplu taşıma hizmetleri, çeşitli tarifeler ile sunuluyor. Ankarakart ile tam biniş ücreti 15,00 TL, öğrenci biniş ücreti 7,50 TL ve öğretmen biniş ücreti 11,00 TL. Kullan at bilet ile biniş 17,00 TL, kredi kartı ve NFC (cep telefonu) ile biniş ücreti ise 18,00 TL olarak belirlenmiş durumda.


İZMİR'DE TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİ

İzmir’de toplu taşıma hizmetleri, ESHOT tarafından sağlanıyor ve çeşitli fiyatlandırmalar mevcut. Tam biniş ücreti 17,5 TL olarak belirlenirken, öğrenci biniş ücreti 7,5 TL olarak güncellendi. 60 yaş biniş ücreti 15,50 TL, öğretmen biniş ücreti ise 11,52 TL. Öğrenciler, toplu ulaşımdan 7,5 TL ücretle yararlanabiliyor ve aktarma ücretlerinden muaf tutuluyor. Tam tarifede, ilk aktarma 8,78 TL, ikinci aktarma ise 4,42 TL. Öğretmenler için ilk aktarma 5,76 TL, ikinci aktarma 2,88 TL, 60 yaş kartı kullanıcıları ise ilk aktarma için 7,76 TL, ikinci aktarma için 3,88 TL ödüyor.

Diyarbakır’da Ulaşım Krizi Büyüyor33


DİYARBAKIR'DA TOPLU TAŞIMA ÜCRETLERİ

Diyarbakır’da, toplu taşıma fiyatları büyük şehirler ile kıyaslandığında daha uygun. Son zamlarla birlikte, büyükşehir belediyesine ait otobüslerde tam bilet 15 TL, öğrenci biletleri ise 8 TL oldu. Özel halk otobüslerinde tam bilet 20 TL, öğrenci biletleri 12 TL olarak güncellendi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ulaşımı daha ekonomik hale getirmek için çeşitli çalışmalar yürütüyor ve bu da vatandaşlar tarafından olumlu karşılanıyor.
 

Muhabir: Ali Çekdar KORKMA