DEM Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, Urfa'daki Atatürk Baraj Gölü kıyısında görülen toplu martı ve diğer kuş türü ölümlerini Meclis gündemine taşıtı. Öcalan, Tarım ve Orman Bakanı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı'na sunduğu soru önergesinde, "Hilvan başta olmak üzere Urfa’nın bazı ilçelerinde Atatürk Baraj Gölü kıyılarında yüzlerce cansız martı ve diğer kuş türleri bulundu. Önceki günlerde de Elâzığ ve Adıyaman illeri baraj kıyısında da çok sayıda martı ve diğer kuş türleri ölülerinin bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle baraj gölü kıyısındaki köylerde yaşayan halkın endişesi artmaktadır" dedi.

KUŞ VE MARTI ÖLÜMLERİNİN NEDENLERİNİ SORDU 

Öcalan, önergede şu soruları sordu: 

1.Urfa’daki kuş türü ölümleri ile ilgili bakanlığınız tarafından herhangi bir araştırma yürütülmekte midir? Ne gibi çalışmalar yürütülmektedir?

2.Önceki günlerde Elâzığ ve Adıyaman illerinde görülen kuş türleri ölümleri ile ilgili bakanlığınız tarafından herhangi bir araştırma yürütülmüş müdür? Araştırma sonucu hangi bulgulara rastlanmıştır? 

3.Urfa’daki toplu kuş türü ölümlerinin nedenlerini tespit etmek amacıyla ilgili birimler tarafından numune analizleri alınmış mıdır? Numune analizi sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

4.Daha fazla kuş türleri ölümlerinin yaşanmaması için bakanlığınız tarafından önlem alınması düşünülmekte midir? Ne gibi önlemler alınması düşünülmektedir?"

Kaynak: HABER MERKEZİ