Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren DEM Parti Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Anjiyografi ünitesinde görev yapan personel, tekniker ve bazı hekimlerin her hasta için kullanılmayan ve değeri en az 100 bin TL'yi bulan malzemeleri, özel hastanelere ve yurt dışına satıldığı bilgisini paylaştı.

Olayla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen gizli soruşturmada, söz konusu hastane deposunda söz konusu malzemelerin bulunduğunu ve konuyla ilgili Başhekim Yardımcısı’nın görevden alındığı bilgisini paylaşan Öcalan, ifade vermek isteyen bazı sağlık çalışanlarının mobbinge maruz kaldığını iddia etti.


“BAKANLIK OLARAK AÇIKLAMA YAPACAK MISINIZ?”


Öcalan, önergesinde Bakan Koca’dan şu sorularının yanıtlanmasını istedi: 
“*Urfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Anjiyografi ünitesinde görev yapan personel, tekniker ve hekimlerden oluşan bazı hastane çalışanları tarafından her hasta için kullanılmayan ve değeri en az 100 bin TL'yi bulan malzeme fatura edildiği, akabinde bu malzemelerin depodan çalınarak özel hastanelere ve yurt dışına satıldığına dair iddialar doğru mudur?


*Urfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesi’nde adı geçen yolsuzluk iddiaları ile ilgili adı geçen görevli,sağlık çalışanları ve hastane yöneticilerine yönelik soruşturma başlatılmış mıdır? Kaç görevli, sağlık çalışanı ve yöneticiye soruşturma başlatılmıştır?


*Olayla ilgili adı geçen başhekim yardımcısının görevden alınma kararının iptal edildiği iddiaları doğru mudur? Adı geçen başhekim yardımcısının görevden alınma kararının iptal edilmesinin gerekçesi nedir?


*Basına yansıyan olayla ilgili bakanlığınız tarafından basına ve kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılması planlanmakta mıdır? Ne zaman açıklama yapılması planlanmaktadır?” 

Kaynak: HABER MERKEZİ