ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Çocuk Endokrinoloji (Çocuklardaki tüm Hormon hastalıkları) ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Avni Kaya,  gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e çocuklardaki erken ergenlik ve boy kısalığıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, ailelere bu konuda önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Diyarbakırlı Aileler Dikkat4


Bölge çocuklarını etkileyen tehlike

Diyarbakır ve bölgenin genelinde çocuklardaki erken ergenlik sorununun arttığı uyarısında bulunan Doç. Dr. Avni Kaya, yenen ve içilen gıdalardaki koruyucu maddeler ve tatlandırıcıların ispatlanmamakla birlikte erken ergenliği tetiklediğini söyledi.

Diyarbakırlı Aileler Dikkat3


"Plastik ürünler erken ergenlik yapıyor"

Dr. Kaya ayrıca kullanılan plastik ürünlerin içerisindeki koruyucu maddelerin de erken ergenlikte risk faktörü olduğuna dikkat çekti.
Çocukların şampuanla yıkanması konusunda da önemli bilgiler veren Dr. Kaya, “Tüm vücudun şampuanla yıkanmasını tavsiye etmiyoruz. Yine kesin olmamakla birlikte erken ergenlikte yatkınlığı var. Tabi bu her çocuk için de geçerli değil, fakat genel olarak bir yatkınlığın olduğunu söylüyoruz. Yine kullanılan kremler ve saç jölelerinde de şampuan gibi bir durum söz konusu. Ailelere, markalı ve bitkisel ürünler kullanmalı. Şampuan yerine de sabun kullanılabilir” diye belirtti.


Beslenmeye bağlı boy kısalığı tehlikesi

Bölgede beslenmeye bağlı boy kısalığının da gittikçe olumsuz bir tablo uluşturduğunu belirten Doç. Dr. Avni Kaya, Beslenme yetersizliği birçok kronik hastalığın da tetikleyicisidir. Yetersiz beslenme boy uzamasını olumsuz etkileyen en önemli nedenler arasında yer alıyor” önemine vurgu yaptı.

Muhabir: Güneş OCAĞA