Mehmet Mücahit Ceylan – Özel Haber

Diyarbakır ve Mardin’de 5 kişinin yaşamını yitirdiği ve 44 kişinin yaralandığı yangınlarda yaralanan hayvanlarla ilgili hayvanseverler ve hayvan hakları savunucuları harekete geçerken, köylülerin yaralı hayvanları teslim etmediği belirtildi.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Diyarbakır Temsilcisi Sevgi Ekmekçiler, yangın bölgesinde yaralanan hayvanların sahipli olduğu için hayvan sahiplerinin izni olmadan hayvanların tedavi için alınamadığını söyledi. Köylülerin sigortadan zararlarının tanzimi için eksper beklediklerini belirten Ekmekçiler, bu nedenle yaralı hayvanları teslim etmediklerini öğrendiğini ifade etti.

“ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI, SATIN ALIP TEDAVİ ETMEK İSTİYORUZ”

HAYTAP olarak yaralı hayvanları köylülerin teslim etmemesi durumunda onları satın alıp tedavi etmeye hazır olduklarını belirten Ekmekçiler, şöyle konuştu:

“Oradaki hayvanlar sahipli hayvanlardır. Köylülerin izin vermesi gerekiyor o hayvanları tedavi altına almamız için. Ancak zararları söz konusu olduğu için eksper bekliyorlar, sigortadan para alabilmek için. O nedenle elimiz, kolumuz bağlı. Bu sürede hayvanlar acı çekiyor. Biz HAYTAP olarak hayvanlarını teslim etmek istemeyen köylülerden yaralı hayvanları tedavi etmek üzere satın almak için girişimde bulunacağız. Bu hayvanlara hemen müdahale edilmesi, tedavi edilmesi ve acılarının dindirilmesi lazım.”

Yaralı hayvanlarla ilgili hayvanseverlerin çağrısı devam ediyor. Hayvanseverler, veterinerleri bölgeye yaralı hayvanları tedavi etmeye çağırıyor.

Muhabir: Mehmet Mücahit Ceylan