Fatma Temel/Özel Haber

Maraş merkezli depremden etkilenen Diyarbakır’da bulunan Diyar Galeria Sitesi’nin B Bloğu yıkılırken, diğer üç bloğu da ağır hasar gördü. Haklarında yıkım verilen üç blok için site sakinlerinin eylemi sonuç verdi ve önceki gün C ve D blokları kontrollü bir şekilde tahliye edildi. A Blok’ta yaşayan site sakinlerinin eşyalarını çıkarılmasına ise izin verilmedi.

galeria2

“BİZE NEDEN İZİN VERİLMEDİ?”

Gazetemize konuşan A Blok sakinlerinden Serpil Önen, detaylı inceleme yapılmadan yıkım kararı verildiğini söyledi. Önen, “Öncelikle ölen komşularım için çok üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Biz, onlar enkazdan çıkıncaya kadar saygımızdan dolayı, eşyalarımızla ilgili hiçbir şey yapmadık. Ama enkaz kaldırılıp, ölüler çıkarıldıktan sonra ertesi gün bizim bloğa yıkım karar verildi. İyi bir ekip gelsin incelensin istedik ama tam olarak inceleme yapılmadan bizim blok yıkılmaya başlandı. Önce benim evimden başlandı çünkü en alt kat benim. Birinci katın kolonlarını kestiler yıkılmadı. İkinci katın kolonunu kesitler yıkılmadı. Sabah sekizde başladılar öğlen üçe kadar yıkamadılar. Ve bizde tabi ki dedik bize bir izin verin en azından özel eşyalarımızı alıp çıkalım. Ona da izin verilmedi. Yıkılmadan önce de izin verilmemişti. Şu anda da izin verilmiyor. Bakın yasal olmayan yöntemlerle diğer bloklar eşyalarını alabildi. Ama bizim bloğumuz olan A Blok’taki eşyalarımızı almamıza izin verilmiyor. Yazık değil mi? Bize neden izin verilmiyor” dedi.

‘BU KENTİN VEKİLLERİ NEREDE?”

Başvurdukları kurumların her defasında olumsuz dönüş yaptığını ve mağdur olduklarını dile getiren Önen, şöyle devam etti:

“Milletvekilleri ve STK’lar bizimle ilgilenmedi, Biz şuan yetkili bulamıyoruz. Her yere dilekçelerimizi verdik. Hepsinden olumsuz yanıt aldık. Tek talebimiz özel eşyalarımızı almak. D bloğun da yarısı yıkık ama buna rağmen eşyalarını alabildiler. O zaman bize de izin verin bizde eşyalarımızı çıkaralım. Yani biz bu konuda yardım istiyoruz, destek istiyoruz. Yanımızda olunmasını istiyoruz. Biz çok yalnız kaldık. Neden bizimle kimse ilgilenmedi. Yani çok üzgünüm. Biz oradan rahatlıkla eşyalarımızı alıp tahliye edebiliriz. Biz vincin parasını da kendimiz karşılamak istiyoruz. Kimseden para da istemiyoruz. Yeter ki bizim içeri girmemize izin versinler üç beş eşyalarımızı alalım, bu kadar yani başka bir şey istemiyoruz. Nerde milletvekillerimiz, şuan bizim yanımızda olmayacaklarsa ne zaman olacaklar?”