2010 yılında Şırnak'ın Silopi ilçesinde askeri operasyonların durması ve Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununun çözümünde muhatap kabul edilmesi için Habur sınır kapısına gerçekleştirilen yürüyüşte TOMA'da sıkılan tazyikli suyun etkisiyle yere düşen ve kalça kemiği kırılan Sevahir Bayındır hakkında AİHM kararı açıklandı.

Dönemin BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'ı haklı bulan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Bayındır'a 26 bin Euro manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: FİZİKSEL ZAYIFLIĞINDAN ÖTÜRÜ YARALANDI

AİHM'in aldığı kararda, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporu dikkat çekti. Rapora göre, Sevahir Bayındır'ın yaralanması polis müdahelesi sonucu yaşanmadı. Bakanlık'ın raporu, TOMA suyuna maruz kalmanın böyle bir yaralanmaya yol açmayacağını, Bayındır'ın yakınında bulunanların benzer şekilde yaralanmadığını savunuyor. Bayındır'ın TOMA suyuna maruz kalarak düşmesi ve kalça kemiğinin kırılması "tamamen tesadüfen suya hedef olduğu" ifadesiyle değerlendiriliyor. Ayrıca Bayındır'ın yaralanmasının "fiziksel zayıflığından" ve "biçimsiz bir şekilde" düşmesinden ötürü yaşandığı belirtiliyor. 

AİHM, BDP Şırnak milletvekili Sevahir Bayındır'a 26.000 Euro manevi tazminat ödenmesine karar verirken, BDP Şırnak milletvekili Hasip Kaplan'ın ve BDP Hakkari milletvekili Hamit Geylani'nin tazminat taleplerini ise reddetti.