Fenerbahçe’de Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı, Ülker Stadyumu’nda yapılırken, ilk günün sonunda mevcut başkan Ali Koç, kongre üyelerine konuşma gerçekleştirdi.

Başkan adayı Aziz Yıldırım'ın bugün stadyumu terk etmesiyle hesapların değiştiğini belirterek sözlerine başlayan Koç, "Fenerbahçe ruhunuza en ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde, gerek Aziz Yıldırım'ı, gerek şahsımı desteklediniz. İki tarafı da destekleyenlere canı gönülden teşekkür ediyorum. Çok farklı bir gün bekliyordum. 6 senedir hayal ettiğim, çok istediğim ama gerçekleşmediğim buluşma bugün gerçekleşecekti ama olmadı.

O kadar çok şey söylendi ki son 6 ayda, özellikle son 2 haftada; insan olan bunlara cevap veremediği zaman atılan iftiralarda bir gram doğruluk payı olmadığı zaman ve bunu da cevaplayamadığı zaman isyan ediyorsunuz. Ben bugün on binlerce kongre üyemizin, milyonlarca taraftarlarımızın huzurunda Fenerbahçe'nin 3 yıllık seçilecek olan başkanı olarak en doğru bilgileri sunmayı hedefliyordum.

Benim en büyük hayalim öncelikle 3 sene sonra kayıtsız şartsız arkadaşlarımı destekleyen, yeri geldiği zaman ağır eleştiren, bizleri destekleyen insanlara 3 sene sonra 'iyi ki yapmışız, iyi ki ona dayanacak gücü vermişiz, bakın iş nereden nereye geldi'; karşıma kaldırım taşı çıksa ona destek veririm diyen, bir kısmı haklı sebepler, beni ve arkadaşlarımı desteklemeyenlerin de 'biz de onu destekleyelim' demeleri. Bunu yaptığımız zaman, Fenerbahçe çok başarılı oluyor demektir, Fenerbahçe bir ve bütün demektir. İnşallah o günleri de hep beraber göreceğiz, tecrübe edeceğiz" diye konuştu.

"AYAĞI YERE BASAN ŞEKİLDE GELECEĞE HAZIRLADIK"

2018 yılından bugüne finansal anlamda kulübün geldiği noktalara değinerek, rakamlar paylaşan Başkan Koç, "6 seneyi beraber geçirdik, futbol dışında geldiğimiz nokta itibarıyla çok önemli mesafeler kat ettiğimizi; özellikle finansal konularda. Yine futbol dışında tüm takım branşlarda, olimpik şubelerde çok büyük başarılar elde ettiğimiz, ezeli rakipleri ya ezdiğimiz ya da onlarla yarışmayıp müessese takımlarıyla yarıştığımız alanlarda da başarı sağladık.

Avrupa'nın batmaya yakın en yakın takımı alıp bugün Jose Mourinho'yu transfer edebilecek konuma getirdik. Bunu kim küçümsüyorsa, art niyetlidir. Bugün geçen sene kurduğumuz takımı kurabiliyorsak bu çok büyük başarıdır. Daha yeni başlıyoruz. Oraları rayına soktuk. Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı isen kulübün için, renklerin için, milyonlar için yapma zaruriyetin vardır. İsteyerek yanlış yapmadık. Ne varsa Fenerbahçe için yaptık. Kulübü batmış hale getirenler, bütün bu faktörler yokken kulübü bu hale getirdiler. Oturmuş şükretmeleri gerekirken, belden aşağı vuruyorlar. O yüzden bugün bazı gerçekleri yüzlerine bakarak söyleyecektim. Ayrılış şekli içimi acıttı. Başkan çok geç değil, şu an istediğiniz yerde televizyona çıkalım.

Burada hakkınız yendiğinizi savunabilirsiniz, bize göre öyle değil. Bu çağrı tarihte son kez olacaktır. Kendi içimde bir mahcubiyet hissediyorum, benim bu kulüpten alacak 1 kuruş param yoktur. Aziz Yıldırım hiç çekinmeden, mahcubiyet durmadan, başkan olursa 150 milyon Euro vermemişsem mahkemeye verecekmiş.

Vermeyen namert olsun. Ben yapılmasını istemediğim hiçbir şeyi, size yapmadım. 75 milyon Euro olan takımımız, 200 milyon Euro'ya geldi. Sponsorlarımız arttı. Biz olağanüstü şartlarda gemiyi yüzdürmeye devam ettik. Futbol dışında şampiyonluklar, rekorlar; futbolu da rayına soktuğumuz zaman başarılar peş peşe gelecektir. Sadece heyecan uyandırmak adına altı boş, hiçbir zaman gerçekleştirilmeyecek vaatler değil; somut, ayağı yere basan, vadeli planlar şekilde geleceğe hazırladık" ifadelerini kullandı.

"İYİ Kİ ALİ BAŞKAN İLE DEVAM ETTİK DEDİRTECEĞİM"

Teknik Direktör Jose Mourinho'nun takıma gelişi ile dünyada çok ses getirdiğini belirten Koç, şöyle konuştu:

"Eminim bu stadyumda olan herkes pazar günü maç izlemek isterdi. Bütün kaynaklarımızı sadece hocaya mı ayırdık? Acun Ilıcalı nasıl bir takım kurmak istediğimizi söyledi. Önümüzdeki sezon bambaşka kutlamalar, bambaşka seviye, bambaşka mutluluk, bir ve bütün Fenerbahçe oluşturacağız. Öyle bir takım kuracağız ki size şampiyonluk sözü vermeye gerek kalmayacak. Jose Mourinho tercihimiz, Fenerbahçe'yi taşımak istediğimiz seviyeyi, yer almamızı istediğimiz kulvarların en büyük adımıdır. Hocamızın Fenerbahçe'de başarılı olacağından zerre şüphemiz yoktur. Çok kısa sürede ailemizin bir parçası haline geldi. Hepinizde heyecanı görüyorum.

Şampiyonlar Ligi finalinde maçtan sonra en çok biz konuşulduk. Rakibimizin şampiyonluğu 48 saat ya konuşuldu ya konuşulmadı. Jose Mourinho efekti böyledir. İşte Fenerbahçe böyle camiadır. Bu camianın bunu gerçekleştirecek her türlü malzemesi mevcut. Bu şekilde sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde Fenerbahçe'ye herkesin ilgi göstereceği, oyuncuları dünya çapında tanınan, UEFA kura çekimlerinde rakipleri tarafından tercih edilmeyen bir Fenerbahçe oluşturmak istiyoruz. Aslında bunu yapmaya başladık.

 Sadece sizin güvenmenizi istiyoruz. Güvenmemeniz için de çok sebebiniz olabilir. Onun için de çok mahcubuz. 3 sene sonra hayallerin fitilini ateşleyecek mahcubiyet. 'İyi ki Ali Başkan ile devam ettik' dedirteceğim size. Bana karşı olumsuz düşüncede olan, Aziz Yıldırım'ı destekleyen, kararsız olup taze kan isteyip, hepimizi istemeyen hepinize borcum var. Tribünlerden gelen haksız tezahüratlar, bize gelsin her şey. Lütfen fabrika ayarlarına dönelim. Cam tavanı kıracağız, hep birlikte zincirleme ulusal ve uluslararası başarılara imza atacağız. Ne mutludur ki müsabaka ettiğimiz her kulvarlarda Çubuklu'yu destekliyoruz."

Kaynak: İHA